Ściany nośne pod ścisłym nadzorem

Ściany nośne pod ścisłym nadzorem

Solidne ściany nośne stanowią o solidności budowanej konstrukcji. Są to ściany główne, przy budynkach wielokondygnacyjnych muszą stać równo na sobie, dodatkowo muszą być odporne na działanie czynników zewnętrznych. To właśnie ten rodzaj ścian jest najbardziej narażony na różnego rodzaju warunki pogodowe. Ich grubość zależy od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane.

Z czego budowane są ściany nośne?

Tego typu ściany budowane są, na ogół, z czterech rodzajów materiału budowlanego. Właśnie z tych rodzajów może być wybrana jedna opcja. Są to najczęściej keramzytobeton, bloczki i pustaki keramzytowe, beton komórkowy lub pustaki żużlobetonowe. Dodatkowo można zastosować ceramikę oraz wyroby silikatowe.

Uważa się, że grubość ścian nośnych nie jest mniejsza niż 20 cm, ale i tak zależne jest to od rodzaju danego materiału, z którego ściana została zbudowana. Dodatkowo tego typu ściany powinny się charakteryzować wysoką termoizolacyjnością, którą najbardziej gwarantuje im keramzytobeton.

Odpowiednie połączenie ścian

Ściany nośne to nie tylko ściany zewnętrzne danego budynku. W celu stworzenia konstrukcji mocnej i trwałej, tego typu ściany mają też swoje zastosowanie wewnątrz. Najlepiej jest wtedy, gdy są one wykonane z tego samego materiału co nośne ściany zewnętrzne. Ponadto nośne ściany wewnętrzne powinny być mocno i trwale połączone z zewnętrznymi.

Wewnętrzne nośne ściany mają za zadanie podźwignięcie dość sporego ciężaru. Przez ten fakt pełnią one bardzo odpowiedzialne funkcje, między innymi odpowiadają za akustykę w konkretnym budynku. Rozstaw ścian nośnych i działowych można zmienić jeszcze na etapie projektowania. Jednak jeśli chodzi o ściany nośne to ich zmiana wymagać będzie wykonania ponownych przeliczeń ciężaru dachu.

Jak odróżnić ściany?

Rozpoczynając przygodę z danym budynkiem nikt nie zwraca uwagi na fakt, która ściana jest działowa, a która nośna. Pytania nasuwają się dopiero wtedy gdy stoimy przed rozpoczęciem remontu i chciałoby się wtedy coś zmienić w pomieszczeniach.

Ściany rozróżnić najlepiej jest skuwając część tynku przy stropie na ścianie. Jeżeli znajdziemy tam zaprawę murarską, to oznaczać będzie, że ściana jest nośna. W przypadku gdy będzie tam pusta przestrzeń, będziemy mieć do czynienia ze ścianą działową. Dzisiaj ścianki działowe najczęściej budowane są z płyt kartonowo-gipsowych.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.