Zrób to sam – montaż sauny krok po kroku

Zrób to sam – montaż sauny krok po kroku

Czy planując posiadanie sauny w domu konieczne jest wynajęcie ekipy, której głównym polem działania jest montaż saun? A może warto wykorzystać swoje zdolności do majsterkowania i zmontować saunę samodzielnie? Jeśli należycie do osób, które nazwać można złotą rączką, uważnie przeczytajcie ten poradnik, w którym podpowiemy krok po kroku jak samodzielnie zamontować saunę.

Sauna z gotowych elementów

Saunę z gotowych elementów można z powodzeniem zamontować samodzielnie. Jest to idealny sposób na to, aby zaoszczędzić pieniądze, a nawet czas. Zwykle na przyjazd fachowców poczekać trzeba sporą ilość czasu, co z reguły związane jest z dużym zapotrzebowaniem na fachowców. Jeśli zdecydujecie się na samodzielny montaż, gotowa sauna szybko stanie w domu i cieszyć będzie użytkowników. Warto wiedzieć, iż montaż saun nie wymaga szczególnych umiejętności. Ważne jest, by saunę składającą się z gotowych elementów budować krok po kroku, zgodnie z załączoną do niej instrukcją.

Rama sauny i narożniki

Przed przystąpieniem do montażu, koniecznie zaopatrzyć należy się w niezbędne sprzęty. Są to rzecz jasna sauna, a także elementy wyposażenia sauny typu termometr, zegar, czy higrometr. Obok tych podstawowych elementów, niezbędne będzie również zaopatrzenie się w niezbędne narzędzia. Nie obejdzie się bez młotka, wkrętarki, poziomicy, dobijaka, śrub i klucza do śrub, a także metrówki i ołówka.

Pierwszy etap montażu polega na postawieniu ramy sauny. Dlatego też w pierwszym kroku należy położyć ramę na podłodze, tak aby odległość między ramą a ścianą wynosiła minimum 5 cm. Ważne też, aby rama stanęła wpustem do dołu. Ramę koniecznie wypoziomuj, wyrównując za pomocą np. drewnianych podkładek. Wszystkie elementy ramy łączy się ze sobą za pomocą dołączonych do zestawu kołków i wkrętów. Taka konstrukcja to element wyposażenia wszystkich saun.

Następny etap to montaż narożników – na początek należy zamontować słupek narożny w tylnej części ramy. Następnie wsuwa się kolejne elementy ścienne, zaraz obok słupka narożnego. Kolejno następuje montaż następnych narożników i elementów ściennych, aż do ich całkowitego postawienia. W niektórych typach saun konieczne będzie użycie taśmy uszczelniającej, o ile taka informacja widnieć będzie w instrukcji.

Wykończenie wnętrza

Kolejne etapy to montaż drzwi oraz dachu. Należy je dopasować idealnie do ram, w wyznaczonych do tego celu miejscach. Do montażu dachu najłatwiej będzie używać wkrętarki. Na koniec następuje etap wykańczania wnętrza sauny, który dla wielu osób może okazać się najtrudniejszym. Polega on na położeniu przewodów w korytkach, a także przymocowaniu ławek do listew. W późniejszym etapie montujemy piec, koniecznie z odpowiednią osłoną, pamiętać należy, iż musi znajdować się on w miejscu, które wskazał producent. To niezwykle istotne ze względów bezpieczeństwa. Podłączenie pieca powinno zostać powierzone elektrykowi posiadającemu stosowne kwalifikacje.

Motaż saun oferuje firma Megiw.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.