Grenadyna – składnik kolorowych drinków i orzeźwiających napojów

Grenadyna – składnik kolorowych drinków i orzeźwiających napojów

Słodko-kwaskowy smak, który jedni odczytują jako wiśniowy, inni jako porzeczkowy lub truskawkowy, a nawet malinowy, to cecha charakterystyczna dla grenadyny. Jednak jej głównym składnikiem powinny być granaty, a tylko podobieństwo smakowe wiązać ją z innymi owocami. Nie zawsze jednak tak jest, często sok z granatu to zaledwie jeden procent.

Grenadyna i jej wyjątkowe właściwości

Najprościej mówiąc jest ona owocowym syropem, który jest jednym z najpopularniejszych składników kolorowych drinków, koktajlów, deserów i napojów. Prawdopodobnie ustępuje tylko miejsca syropowi cukrowemu. Ma intensywny czerwony kolor oraz słodko-kwaskowy smak. Jak każdy syrop również grenadyna charakteryzuje się dużą gęstością, co sprawia, że świetnie nadaje się do sporządzania kolorowych drinków.

Barmani dodają grenadynę do wielu znanych drinków. Jednym z nich jest oczywiście Tequila Sunrise. Gęsty syrop opada na dno szklanki lub kieliszka, to dodawane inne składniki sprawiają, że w szklance można uzyskać efekt stopniowego zmieniania się kolorów. Nie mniej ważną rolę odgrywa tu odpowiedni sposób wlewania, ale na tym najlepiej znają się barmani.

Grenadyna dostępna w sklepach

Syrop z granatów można z dostać w większych supermarketach, specjalistycznych sklepach internetowych przeznaczonych głównie dla barmanów oraz dobrze zaopatrzonych punktach z alkoholem. Zanim jednak dokonamy zakupu, to warto sprawdzić skład dostępnego syropu. Często zdarza się tak, że sok z granatów stanowi tylko niewielką cząstkę, a zdarza się nawet, że nie ma go wcale. Zamiast tego dodane są soki z wiśni, porzeczek czy truskawek.

Jeśli wyjątkowo cenimy sobie naturalność to grenadynę możemy również przyrządzić sami. Potrzebne są do tego przede wszystkim granaty oraz cukier. Własnoręcznie wykonany syrop możemy przechowywać w lodówce nawet miesiąc.

Czy tylko drinki i koktajle?

Ten popularny syrop z granatów wykorzystywany jest na południu Europy jako zdrowy dodatek do herbaty. Dodaje się go na takiej samej zasadzie jak u nas na przykład syrop z pigwy, który zwiera duże ilości witaminy C.

Jego słodko-kwaskowy smak sprawia, że świetnie smakuje jako dodatek do wody gazowanej. Na jego bazie sporządza się więc różnego rodzaju napoje orzeźwiające.

Grenadyna dostępna jest w ofercie Gastrosilesia.pl.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.