Profesjonalne alkomaty dowodowe

Profesjonalne alkomaty dowodowe

Alkomaty profesjonalne są urządzeniami szeroko wykorzystywanymi przez osoby indywidualne, firmy i instytucje. Są bardzo czułe i stworzone do działania w trudnych warunkach. Ich funkcja to stwierdzanie stężenia alkoholu we krwi na podstawie wydychanego powietrza. Często ich wskazanie bywa dowodem w sprawie przed sądem. Za pomocą alkomatu policyjnego można nie tylko wykryć alkohol u człowieka, ale też stwierdzić obecność alkoholu w napoju.

Kontrole policyjne

Najczęściej na profesjonalne alkomaty policyjne można natrafić podczas rutynowej kontroli drogówki. Nagłaśniane akcje policji w mediach przy okazji długich weekendów i świąt jasno wskazują, że na drogach w Polsce dalej jest problem nietrzeźwych kierowców stwarzających zagrożenie dla siebie i innych. Alkomaty policji to bardzo czułe urządzenia bez ustnika, wyposażone w nowoczesne zdobycze techniki, jak np. elektrochemiczny sensor, za pomocą którego pobranie wystarczającej próbki trwa zaledwie 4 sekundy i jest możliwe nawet wtedy gdy kontrolowana osoba odmawia współpracy. Urządzenia te charakteryzują się niezwykłą dokładnością pomiaru. Policyjne alkomaty należą do najbardziej czułych. I nic w tym dziwnego. Od ich działania zależy wykrycie niebezpiecznych uczestników ruchu drogowego.

Wynik alkomatu dowodem w sprawie

Wskazanie alkomatu może posłużyć jako dowód w sprawie przed polskim sądem. Jest tylko jeden warunek. Alkomaty dowodowe muszą mieć świadectwo kalibracji. Nowe urządzenia są skalibrowane, a przez pierwszy rok kalibracja jest darmowa. Dodatkowe opłaty naliczane są dopiero rok po zakupie.

Kalibracja alkomatu, czyli wzorcowanie

Nowo zakupione alkomaty dowodowe są kalibrowane tuż przed sprzedażą. Klient otrzymuje nowe urządzenie, którego wyniki nie tylko są dokładne, ale również mogą służyć jako dowód w sprawie przed polskimi sądami i instytucjami publicznymi. Alkomaty profesjonalne bez ważnego świadectwa kalibracji dalej oczywiście wskazują wynik pomiaru stężenia alkoholu na podstawie wydychanego powietrza, ale ich wskazania nie będą brane pod uwagę i mogą służyć wyłącznie jako ciekawostka lub ostrzeżenie dla kierowcy, który chce wiedzieć, czy znajduje się poniżej dopuszczalnych widełek alkoholu w wydychanym powietrzu.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.