Bezpieczne przechowywanie oleju napędowego
Właściwe przechowywanie oleju napędowego jest szczególnie ważne w gospodarstwach rolnych. Choć przepisy precyzują, jak należy to robić, to jednak w praktyce często nie przestrzega się tych zaleceń. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo i stosować specjalne zbiorniki dwupłaszczowe do paliwa.
Prawidłowe przechowywanie oleju napędowego
Zgodnie z obowiązującymi przepisami rolnicy nie mogą przechowywać oleju napędowego w dowolny sposób. Przepisy dokładnie określaną nie tylko odległość od różnych obiektów (domów, linii energetycznych itp.), ale także precyzują, jak zbiornik powinien być posadowiony oraz jakie ma spełniać parametry. Nie mogą to być zwykłe beczki, a specjalne zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe, które posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty.
Jak jest zbudowany zbiornik dwupłaszczowy na paliwo?
Zbiorniki dwupłaszczowe do paliwa mają specjalną budowę. Składają się ze zbiornika głównego (właściwego) oraz zewnętrznego płaszcza. Oprócz tego zbiornik jest zwykle wyposażony w różnego rodzaju osprzęt, czyli rurociągi, zawory czy pompy. Umieszcza się je w części płaszcza zewnętrznego. Tam też są różnego rodzaju uchwyty, ułatwiające przemieszczanie czy wykonywanie innych czynności przy zbiorniku.Zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Oprócz stali często stosuje się różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Tworzywa sztuczne, z których robi się te pojemniki, muszą być odporne na czynniki zewnętrzne, wytrzymałe, ale przede wszystkim dopuszczone do kontaktu z paliwem.
Czym grozi brak zbiornika paliwowego dwupłaszczowego
Przepisy nakazują rolnikowi przechowywanie paliwa w zbiornikach, które muszą spełniać niezbędne wymogi bezpieczeństwa. Oznacza to, że dostawca nie powinien dostarczyć rolnikowi paliwa, o ile ten nie ma właściwego zbiornika. Co więcej, za nieprawidłowe przechowywanie paliwa grożą też kary finansowe. Ale zbiornik dwupłaszczowy na paliwo zapewnia nie tylko bezpieczeństwo. Chroni on także środowisko. Jego budowa sprawia, że jest wytrzymały, odporny na różne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV oraz korozję. Dzięki temu i podwójnemu płaszczowi możliwość przedostania się oleju napędowego do ziemi i jej skażenie zostało zdecydowanie zminimalizowane. Należy też pamiętać o regularnych przeglądach zbiorników. Dzięki temu przechowywanie paliwa będzie jeszcze bezpieczniejsze.