Czy skoki spadochronem są dla każdego?

Czy skoki spadochronem są dla każdego?

Od zarania dziejów ludzie marzyli o tym, żeby latać. Już opowieści o Ikarze sugerują, że ludzkość od zawsze podświadomie zazdrości ptakom szybowania. Na szczęście rozwój technologii pozwolił ludziom spełnić te marzenia. Można podróżować samolotem, patrząc z lotu ptaka na miasta. Niektóre osoby idą o krok dalej i decydują się na skoki ze spadochronem.

Jak zacząć skakać ze spadochronem?

Skoki z wysokości stały się przez kilka minionych dekad czymś bardzo popularnym. Wiele osób nie traktuje tego jako jednorazową przygodę, lecz regularnie uprawia tego typu aktywność. Oczywiście, początki potrafią być dość trudne. Na szczęście, pomóc tu mogą skoki tandemowe, które odbywają się w asyście instruktora. Nie jest to żaden wstyd korzystać na początku z tego typu wsparcia. Przede wszystkim, instruktor jest w stanie przez cały lot podpowiadać nam, co należy po kolei robić w trakcie skoku. Pokaże on, jak się otwiera spadochron, jak steruje, jak bezpiecznie i miękko ląduje. Przewagą skoków tandemowych jest właśnie owe wysokie bezpieczeństwo. Warto początkowo zdecydować się na tę formę sportu, aby później przystosować się do samodzielnych lotów.

Kto może wykonywać skoki tandemowe?

Skoki w asyście instruktora nie są zwykle wykonywane z wielkich wysokości. Najczęściej są to około dwa tysiące do trzech tysięcy metrów. Sam lot nie trwa długo. Jest to zazwyczaj kilkadziesiąt sekund, niecała minuta. To wszystko sprawia, że bezpieczeństwo uprawiania tego sportu w asyście, jest jeszcze wyższe. Owe niskie ryzyko skoków w tandemie powoduje, że naprawdę mało jest obostrzeń jeśli chodzi o zakwalifikowanie kogoś do ich wykonywania. Tak naprawdę na skoki tandemowe mogą zapisać się nawet osoby wiekowe. Można również sprawić swojej pociesze fajny prezent, na przykład na urodziny. Co ciekawe, tego typu sport rekreacyjny wykonywać mogą nawet osoby z niepełnosprawnością. Oczywiście, jeśli ktoś cierpi na problemy z ciśnieniem, kręgosłupem albo cierpi na kruche kości czy też wrodzoną łamliwość, powinien absolutnie unikać tego typu rozrywki. To zbyt niebezpieczne dla zdrowia. Oczywiście, przed przystąpieniem do skoku konieczne jest przeprowadzenie wywiadu z uczestnikiem, który pozwoli na zakwalifikowanie go do lotu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.