Co możesz zyskać dzięki systemom sterowania produkcją?

Co możesz zyskać dzięki systemom sterowania produkcją?

Coraz więcej firm interesuje się wdrożeniem systemów sterowania produkcją MES. Czym dokładnie jest tego typu system? Jakie korzyści związane są z jego zastosowaniem?

Czym jest system sterowania produkcją?

MES, czyli Manufacturing Execution System to rodzaj systemów komputerowych stosowanych w celu zarządzania produkcją. Określane są one także jako systemy sterowania produkcją czy systemy realizacji produkcji.

Systemy zaliczane do klasy MES zbudowane są ze współpracujących ze sobą komponentów. Zaliczane są do nich:
– Oprogramowane komputerowe,
– Technologie informatyczne, w tym komunikacyjne,
– Urządzenia pomiarowe,
– Urządzenia wykonawcze, na przykład linie produkcyjne,
– Automatyka przemysłowa.

Systemy służące do sterowania produkcją pozwalają na gromadzenie danych z obszaru produkcyjnego w czasie rzeczywistym, a następnie przesyłają je do programu, który analizuje je i prezentuje użytkownikowi. Umożliwiają też planowanie, wizualizowanie, harmonogramowanie i alarmowanie, dzięki czemu stanowią kompleksowe wsparcie w produkcji z udziałem maszyn i pracowników.

Systemy sterowania produkcją – korzyści

Poprzez systemy sterowania produkcją można uzyskać szereg korzyści. Według ośrodka analityczno-badawczego Gartner specjalizującego się w zarządzaniu technologiami wśród najważniejszych zalet systemów MES znajdują się:
– Zredukowanie cykli produkcyjnych o 82 proc.,
– Podwyższenie jakości produktów o 84 proc.,
– Zredukowanie kosztów związanych z pracą o 72 proc.,
– Zapobieganie nieplanowanym przestojom,
– Podwyższenie wydajności pracy.

Ponadto przez zastosowanie systemów sterowania produkcją można zredukować straty surowcowe oraz obniżyć koszty produkcji. System umożliwia też wprowadzanie szybkich zmian w procesach, pozwalając na dopasowanie ich do zmieniającego się zapotrzebowania.

Jak wdrożyć system MES do sterowania produkcją?

Na rynku znajduje się obecnie szeroka gama systemów sterowania produkcją klasy MES, które oferują zróżnicowane funkcjonalności. Wybór odpowiedniego systemu powinien być poprzedzony analizą przedwdrożeniową i zapoznaniem się z różnymi ofertami producentów.

Przy wyborze systemu MES warto także zwrócić uwagę na możliwości jego integracji pionowej i poziomej, co pozwala na uzyskanie dodatkowych korzyści. Najczęściej systemy te integrowane są z systemami ERP, APS, WMS.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.