Dachy z metalu

Dachy z metalu

Co do tego, że wszelakie stopy metali, jako trwały i niezawodny materiał, znalazły powszechne zastosowanie w niemal każdej dziedzinie naszego życia, nikt nie ma chyba najmniejszych wątpliwości. W dzisiejszych czasach naprawdę trudno znaleźć jakikolwiek artykuł, który, nawet jeśli sam nie posiada metalowych elementów, powstał bez ich udziału.

Metalowe materiały budowlane

Branża budowlana nie jest tu rzecz jasna wyjątkiem. Pomijając już rzeczy jak najbardziej oczywiste (bo czy ktokolwiek wyobraża sobie maszyny budowlane np. z drewna?), warto zwrócić uwagę na same materiały budowlane. Jakkolwiek nikt nie zrealizował jeszcze chyba budynku w całości wykonanego z metalu – choć może to tylko kwestia czasu – metalowe dachy to jedne z najpowszechniej stosowanych rodzajów pokryć dachowych.

Za stosowaniem takiego rozwiązania przemawia co najmniej kilka czynników. Począwszy od dużej wytrzymałości (dobrej jakości blacha trapezowa wytrzyma niejedno gradobicie), na stosunkowo prostym montażu, pozwalającym zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, kończąc.

Jak poradzić sobie z wilgocią

Bardzo popularne są dachy wykonane z tzw. blach arkuszowych, najczęściej układanych na tzw. rąbek stojący. Przy całym szeregu zalet, warto pamiętać o paroszczelności tego rozwiązania. Jakkolwiek problem ten dotyczy w zasadzie wszystkich rodzajów dachów metalowych, w przypadku dachów z blach wielkoformatowych, może to szczególnie dawać się we znaki. Pod tym kątem zdecydowanie lepiej wypada np. blachodachówka czy blacha trapezowa.

Dlatego jeżeli decydujemy się na taki rodzaj pokrycia dachu, koniecznie pamiętajmy o odpowiedniej wentylacji. Skutkiem jej braku może być zniszczenie dachu, np. wskutek tzw. białej korozji. Szczególną uwagę w tym przypadku. należy również zwrócić na wykonanie dobrej paroizolacji.

Blacha trapezowa czy płyty warstwowe

Rodzajem metalowego pokrycia, na które z pewnością warto zwrócić uwagę, są płyty warstwowe. Nazwa pochodzi tu od umieszczenia warstwy izolacji – w dostępnych na rynku płytach jest to pianka poliuretanowa lub poliizocyjanurowa, styropian albo wełna mineralna – pomiędzy dwoma metalowymi okładzinami przy czym, w przypadku płyt dachowych jedna z okładzin jest wyprofilowana.

Taka konstrukcja zapewnia bardzo dobrą izolację cieplną budynku, co może prowadzić np. do obniżenia rachunków. Z tego też względu płyty warstwowe są stosowane coraz częściej – także w wersjach przeznaczonych do elewacji i ocieplenia ścian.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Podziel się z innymi!

Comments are closed.