Jak powstają skrzyniopalety na jabłka?

Jak powstają skrzyniopalety na jabłka?

Wybierając skrzynie na jabłka w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę jakość wykonania oraz materiały użyte do produkcji. Na rynku najczęściej można spotkać skrzynki na jabłka drewniane oraz skrzynki z tworzywa sztucznego.

Wykorzystanie skrzynek

Dla środowiska znacznie lepsze są oczywiście palety drewniane, jednak warto zauważyć, że skrzyniopaleta z tworzywa sztucznego jest zdecydowanie wytrzymalsza. Może ona służyć nawet przez 20 lat, natomiast drewniane Skrzyniopalety na jabłka trzeba po 10 latach wymienić. Dzieje się tak, ponieważ nie mogą być impregnowane, gdyż mają regularny kontakt z żywnością. To sprawia, że ulegają gniciu, a jednocześnie są świetnym siedliskiem dla grzybów i bakterii. Skrzynie na jabłka powinny być odporne na wgniecenia i charakteryzować się dużą wytrzymałością. Tylko w takich warunkach transport będzie mógł dotrzeć bezpiecznie do celu. Najlepszy moment, żeby kupić skrzyniopalety na jabłka to okres po zbiorach. Z reguły wtedy nie są one już potrzebne i ludzie je sprzedają. Czasami jednak zbiory są zdecydowanie większe niż oczekiwaliśmy i wtedy skrzynie trzeba dokupić. Za klasyczną drewnianą skrzyniopaletę na jabłka trzeba zapłacić 130 – 200 zł. Należy mieć na uwadze, że przygotowywane są w dwóch wymiarach. Pierwszy to 120 x 100 x 77 cm, a drugi 120 x 100 x 80 cm.

Produkcja skrzyniopalet

Do stworzenia takich skrzynek wykorzystuje się połączenie drzew liściastych oraz iglastych. Część ładowna i dno wykonane są z iglaków, natomiast konstrukcja wzmacniająca to drzewa liściaste. Nie warto oszczędzać, jeżeli chodzi o skrzynki na jabłka, ponieważ jest to wydatek na wiele lat. Drewniane skrzyniopalety na jabłka mają jednak wady, a największą z nich jest to, że bardzo łatwo gniją. Brak impregnacji sprawia, że są one niezwykle podatne na wilgoć. Impregnacja nie może być stosowana, ponieważ skrzynki mają ciągły kontakt z żywnością, dlatego chemia mogłaby zaszkodzić. Odpowiedzią na drewniane skrzyniopalety są skrzynki z tworzywa sztucznego. Do ich wykonania użyty został polietylen oraz polipropylen. Posiadają one bardzo dużą wytrzymałość i są w stanie przetrwać nawet 20 lat ciągłego użytkowania. Minusem jest cena, ponieważ są zdecydowanie droższe od drewnianych skrzynek. Ich przeciętna cena oscyluje w okolicach 400 zł.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.