Skup metali szlachetnych – złoto, platyna i pallad

Skup metali szlachetnych – złoto, platyna i pallad

Skup palladu i innych metali szlachetnych oraz ich dalsze przetwarzanie w celu ponownego wykorzystania wpisuje się w modne w ostatnim czasie pojęcie recyklingu. Co istotne, moda ta może z powodzeniem przyczynić się do poprawy stanu ekosystemu oraz jakości życia na Ziemi.

Skup metali szlachetnych

Skupem różnorodnych metali szlachetnych zajmują się podmioty, które dysponują specjalistyczną wiedzą, szerokim doświadczeniem oraz odpowiednimi narzędziami, dzięki którym praca przebiega sprawnie oraz wydajnie. Wśród najdroższych i chętnie skupowanych metali wymienić należy przede wszystkim: złoto, platynę i pallad.

Skup złota

Złoto to metal znany i ceniony na całym świecie. Jest ono wydobywane przede wszystkim na terytorium Chin, zaś największe rezerwy tego kruszcu są zgromadzone przez Stany Zjednoczone Ameryki. Złoto dzięki swoim unikalnym właściwościom jest z powodzeniem wykorzystywane w jubilerstwie i przemyśle elektronicznym, telekomunikacyjnym oraz w medycynie. Ponadto, złoto stanowi cenny kruszec inwestycyjny.

Skup platyny

Platyna to metal o metalicznym połysku oraz srebrzystym kolorze. Jest ona kowalna i ciągliwa. Największe wydobycie platyny ma miejsce na terytorium Republiki Południowej Afryki. Surowiec wykorzystywany jest w branży motoryzacyjnej, podczas produkcji katalizatorów samochodowych, przemyśle elektronicznym oraz w jubilerstwie.

Skup palladu

Pallad to pierwiastek kowalny i ciągliwy, który cechuje się srebrnoszarą barwą. Jego wydobycie ma miejsce jedynie w kilku miejscach na świecie, w tym na terytorium: Rosji, Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Kanady. Z uwagi na fakt, że naturalne złoża palladu wyczerpują się, jego ceny osiągają bardzo wysoki poziom, który przewyższa nawet poziom wymienionych powyżej metali. Wymusza to zatem skup palladu oraz jego ponowne wykorzystanie. W tym wypadku pallad jest pozyskiwany z katalizatorów samochodowych, elementów elektroniki, w tym: kondensatorów, układów scalonych i elektrod, sztucznych zębów, narzędzi chirurgicznych oraz jubilerskiego białego złota.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.