Jak wiercić i ciąć beton?

Jak wiercić i ciąć beton?

Beton należy do materiałów o największej twardości oraz gęstości. Z tego też względu, wiercenie otworów w betonie czy wykonywanie cięć to zadania trudne, wymagające odpowiedniego przygotowania i umiejętności.

Sprzęt do wiercenia w betonie

Przed przystąpieniem do wiercenia otworów w betonie należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Nie sposób bowiem wywiercić cokolwiek w betonie za pomocą zwyczajnej wiertarki, czy nawet wiertarki udarowej. Podejmowanie takich prób kończy się zwykle zniszczeniem sprzętu. Niezbędna jest tak zwana młotowiertarka posiadająca udar pneumatyczny.

Dzięki udarowi pneumatycznemu wiertło młotowiertarki przesuwa się z właściwą siła przód oraz w tył. Z tego też względu, wykonując wiercenie w betonie nie należy dociskać młotowiertarki. Nowoczesny sprzęt wyposażony jest bowiem w funkcję dostosowywania sił wiercenia.

Oczywiście, ażeby wykonać jakiekolwiek wiercenie w betonie potrzebne są również właściwe wiertła. W przypadku większych otworów nie obejdzie się bez wierteł koronowych. Są one silne i wytrzymałe między innymi dzięki elementom wykonanym z diamentów.

Czym ciąć beton?

Jeśli chodzi o cięcie betonu jest ono tak samo trudne jak wiercenie w nim otworów. Podobnie jak w przypadku wiercenia niezbędny jest sprzęt specjalistyczny w postaci przecinarki do betonu. Najczęściej przecinarki są spalinowe, niektóre z nich jednak podłącza się do prądu. Podobnie jak wiertła do młotowiertarek, przecinarki przeważnie posiadają elementy diamentowe.

Na co należy uważać?

Zarówno wiercenie jak i cięcie betonu stwarza wiele zagrożeń. Konieczne jest więc odpowiednie przygotowanie oraz zachowanie szczególnej ostrożności. O czym należy pamiętać zabierając się do cięcia betonu lub wiercenia w nim otworów?

Na pewno bardzo ważne jest, ażeby ubrać odpowiednią odzież zabezpieczającą. Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego kombinezonu. Ponadto, należy również chronić ręce, które znajdują się najbliżej pracującego wiertła. Wiercenie otworów w betonie należy więc zawsze wykonywać w rękawicach.

Ponadto, niezwykle istotna jest ochrona narządów zmysłów. Najbardziej narażone są oczy oraz uszy. Wzrok może zostać uszkodzony przez odłamki powstające podczas cięcia betonu, jak również przez pył, którego chmura unosi się zwykle podczas naruszania jego struktury. Warto również pamiętać, że zarówno przecinarka do betonu jak i młotowiertarki tworzą ogromny hałas. Może on być zagrożeniem dla słuchu, dlatego właśnie tak niezbędne są słuchawki wyciszające.

Więcej na firmowej stronie WiercenieBetonu

Podziel się z innymi!

Comments are closed.