Zakład opiekuńczo-leczniczy dla osób starszych

Zakład opiekuńczo-leczniczy dla osób starszych

Nasze społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Zapewnienie dobrej i prawidłowej opieki nad osobami w podeszłym wieku staje się zatem palącym problemem oraz kwestią do szybkiego rozwiązania dla bardzo wielu osób w wieku produkcyjnym. Z jednej strony wciąż muszą pracować, z drugiej strony potrzebują rozwiązania problemu zapewnienia opieki dla swoich starzejących się rodziców, nie tylko od czasu do czasu, ale dosłownie każdego dnia. Co zrobić w tej sytuacji? Jednym z pomysłów jest dom opieki, w którym odbywa się również rehabilitacja osób starszych.

Dom opieki czy zakład opiekuńczo leczniczy?

Bardzo często te dwie nazwy stosowane są zamienne, ponieważ w dobrym domu opieki dla pensjonariuszy są zapewnione różnego rodzaju zajęcia oraz profesjonalna opieka pielęgniarsko- medyczna. W praktyce oznacza to, że starsze i schorowane osoby nie muszą martwić się pamiętaniem o zażyciu leków, są pod stałą kontrolą na przykład neurologa czy geriatry, jak również psychiatry i psychologa. Ma to szczególne znaczenie w przypadku jeżeli osoby to cierpią na choroby dementywne, a przykład chorobę Alzheimera. Rehabilitacja osób starszych to bowiem nie tylko ćwiczenia z fizjoterapeutom oraz zajęcia z rehabilitantem, ale również usprawnianie funkcji poznawczych przez terapię z psychologiem lub neuropsychologiem. Zanim ktokolwiek zdecyduje się jaki zakład opiekuńczo leczniczy wybrać dla swoich bliskich, warto sprawdzić jacy specjaliści pracują tam na stałe.

Rola rodziny

Należy pamiętać jednak o tym, że zapewnienie profesjonalnej opieki starszemu rodzicowi, poprzez znalezienie dobrego domu opieki, absolutnie nigdy nie zastąpi roli rodziny. Starsi ludzie, jeżeli oczywiście nie są w najbardziej zaawansowanym stadium choroby Alzheimera, bardzo czekają na wizytę swoich bliskich. Kontakt z rodziną, jak również możliwość odwiedzenia ich w domu na przykład na święta czy długie weekendy, jest nieoceniona w utrzymaniu dobrej formy emocjonalnej starszych osób. Ważne, aby nie czuli się oni odsunięci czy opuszczeni, szczególnie jeżeli nie do końca zgadzali się z decyzją o zamieszkaniu w domu opieki. Pamiętajmy o tym, że pomimo zaawansowanego wieku oraz bardzo często choroby, starsi ludzie mają swoją podmiotowość, chcę wpływać na swoje życie i podejmować decyzje. Nie traktujmy ich jak dzieci, nawet jeżeli czasami mamy wrażenie, że właśnie tak funkcjonują. Godna starość to coś co należy się każdemu człowiekowi. Dobry zakład opiekuńczo leczniczy z pewnością pomoże to osiągnąć, jednak nie zastąpi roli rodziny.

Tekst powstał dzięki pomocy specjalistów z Domem opieki i zakładem opiekuńczym Kaśmin.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.