
Darmowy czy płatny system CMS?
Jeżeli chodzi o popularne systemy CMS to do wyboru są nie tylko płatne rozwiązania, ale również darmowe wersje, które wbrew pozorom mają bardzo wiele możliwości. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym różnią się poszczególne modele i z jakiego rozwiązania warto skorzystać.
O czym należy pamiętać?
W pierwszej kolejności należy wyraźnie wspomnieć, że nie każdy darmowy system CMS jest tak naprawdę całkowicie bezpłatny. Na rynku jest wiele bezpłatnych systemów CMS np. (WordPress, Joomla, Drupal) do których napisanych jest wiele płatnych wtyczek. Za bardziej skomplikowane moduły trzeba niestety nieco zapłacić, dlatego też przy wyborze konkretnego narzędzia warto zwrócić na to uwagę. Pierwsze wydatki pojawiają się już wtedy, gdy chce się wybrać odpowiedni szablon strony lub sklepu internetowego. Darmowe są bardzo proste i standardowe szablony, a za te rozbudowane trzeba oczywiście dodatkowo zapłacić. Osoby, które chcą mieć profesjonalną stronę z prawdziwego zdarzenia powinny skorzystać z usług specjalisty.
Jakie zalety i wady ma darmowy system CMS?
Największą zaletą bezpłatnego systemu CMS jest oczywiście to, że jest on za darmo. Jest to idealny wybór dla początkujących firm, które nie mogą pozwolić sobie na większy wydatek. Darmowe rozszerzenia i bezpłatne moduły wbrew pozorom pozwalają na pełną swobodę. Warto wspomnieć również i o tym, że Najlepszy CMS bezpłatny ma otwarty kod, dzięki czemu można zatrudnić programistę, który dopisze nam brakujące elementy. Do największych zalet darmowych systemów CMS należy zaliczyć również to, że w sieci jest bardzo wiele ciekawych publikacji, dzięki czemu każdy będzie mógł zrozumieć mechanizmy działania danego systemu. Największą wadą darmowego systemu CMS jest oczywiście to, że nigdy nie mamy 100% pewność, że w razie problemu otrzymamy pomoc od twórcy danego systemu. Decydując się na darmowe rozwiązania nie mamy możliwości skorzystania z supportu, który odpowie na nasze pytania. Darmowy system CMS ma otwarty kod, dlatego też jest on bardziej podatny na błędy i ataki hakerów.
Jakie zalety i wady ma płatny CMS?
Dla wielu osób najlepszy CMS to rozwiązania płatne. Kod źródłowy płatnych systemów zarządzania treścią jest czysty i nie trafia w niepowołane ręce. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nasza strona jest mniej narażona na ataki. Większość firm oferuje swoim klientom dowolne rozwijanie projektu, dzięki czemu możemy zyskać przydatne moduły i funkcje, których nie posiada nikt inny. Największą wadą płatnych systemów zarządzania treścią jest to, że trzeba za nie zapłacić. Na napisanie dodatkowych aplikacji trzeba również nieco poczekać. Niektóre komercyjne systemy CMS dostępne są jedynie dla firm.