Jakie możemy wyróżnić podstawowe elementy elektroniczne?

Jakie możemy wyróżnić podstawowe elementy elektroniczne?

Należy mieć świadomość, że elementy elektroniczne są w najprostszym możliwym ujęciu częściami układu elektronicznego. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniane komponenty elektroniczne spełniają określone funkcje.

Rezystory

Są to dwukońcówkowe elementy bierne. Ich zadaniem jest zamienienie energii elektrycznej na cieplną. Należy również zaznaczyć, że służą do ograniczenia płynącego prądu. Nie można zapomnieć, że najbardziej istotnym parametrem wspomnianego urządzenia jest rezystancja. Wyraża się ją w omach (Ω).

Kondensatory

Z kolei kondensatory to podstawowe komponenty elektroniczne, które są zdolne do magazynowania energii elektrycznej. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniane produkty zbudowane są z dwóch przewodników, które są rozdzielone warstwą izolatora. Godny uwagi jest również fakt, że podstawowym parametrem kondensatorów jest pojemność mierzona w faradach (F). Ponadto ze względu na przeznaczenie omawiane elementy elektroniczne można podzielić na przeciwzakłóceniowe, sprzęgające, blokujące.

Cewki

Należy mieć świadomość, że są to dwukońcówkowe elementy bierne, które są zdolne do przeciwstawiania się zmianom prądu elektrycznego. Indukują bowiem w sobie napięcie elektryczne. Warto wiedzieć, że wspomniane cewki zbudowane są z określonej liczby zwojów drutu przewodzącego. Podstawowym parametrem jest z kolei indukcyjność. Mierzy się ją w henrach (H).

Transformatory

W najprostszym możliwym ujęciu transformatory składają się z dwóch cewek, które są sprzężone magnetycznie. Zadaniem omawianych elementów elektronicznych jest zwiększenie lub zmniejszenie napięcia występującego w obwodach prądu zmiennego. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że transformatory ze względu na zastosowanie można podzielić na: specjalne, energetyczne, a także małej mocy.

Rekomendowane jest oczywiście zaopatrywanie się tylko u renomowanych producentów. Dysponują oni bowiem zaawansowanym zapleczem technicznym. Doskonale znają potrzeby zarówno stałych, jak i potencjalnych klientów. Będą zatem w stanie bez żadnego problemu spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. Świetnym rozwiązaniem jest zakup transformatorów przez internet. Można wtedy liczyć na niższą cenę. Przedsiębiorcy nie muszą wydawać pieniędzy na wynajem drogich lokali, dlatego mogą zdecydować się na obniżenie ceny.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.