
Kotły elektrodowe – zastosowanie w budownictwie grzewczym
Jak na typowy, ekologiczny system grzewczy przystało, kotły elektrodowe wyróżniają się prostotą, konstrukcyjnym minimalizmem i łatwością w montażu. Na tym jednak ich atuty się nie kończą, ponieważ – w zależności od potrzeb – mogą one zostać wykorzystane do różnych celów. Co ważne – nie zawsze muszą być to cele związane z zasilaniem układu c.o.
Zasilanie zbiornika na wodę
Kocioł elektrodowy może być wykorzystany jako sposób zasilania „letniego” zbiornika na wodę. Oznacza to, że układ ten mógłby służyć do ogrzewania wody użytkowej w ciągu lata, co oczywiście przełożyłoby się na znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych.
Zaletą takiego wariantu montażu byłaby też znaczna oszczędność energii, która bezpośrednio wynikałaby ze specyfiki pracy bojlera. Nie da się ukryć, że w gospodarstwach domowych nie zawsze jest on używany. To z kolei oznacza, że praca kotła elektrodowego również nie musiałaby być stała. Przy dobrej izolacji, można by nawet pomyśleć o użytkowaniu taryfowym.
Zasilanie instalacji centralnego ogrzewania
To najbardziej powszechny sposób wykorzystania kotła elektrodowego. Warto jednak pamiętać, że ze względu na swą złożoność, instalacja ta wymagałaby zastosowania bardzo wydajnego kotła, zdolnego ogrzać wodę w dość dużych ilościach. Taki układ mógłby jednak pracować w oparciu o domowy system automatyki grzewczej.
Zaletą takiego systemu jest możliwość całkowitego (lub przynajmniej częściowego) wyłączenia go w godzinach nocnych. Co więcej – jeśli instalacja ta zasila bufor wodny, może ona podgrzewać zawartą w nim wodę chociażby nocą, gdy koszt energii taryfowej jest relatywnie najniższy.
Zasilanie pojedynczego grzejnika
Dość ciekawym, choć mało opłacalnym rozwiązaniem jest zaimplementowanie kotła w instalacji z jednym grzejnikiem. Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza w małych pomieszczeniach, które nie wymagają dużych instalacji grzewczych. Co ważne – zamontowane w ten sposób kotły elektrodowe, mogą pracować tak samo, jak przy „dużym” c.o.
Podsumowując, kotły elektrodowe mogą być instalowane w różnych wariantach technicznych, aczkolwiek najwygodniejszym rozwiązaniem pozostaje zasilenie nimi dużych i rozbudowanych instalacji centralnego ogrzewania. Zwłaszcza, że tak zaprojektowane układy, mogą pracować przez cały rok.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.