Niezwykłe litery

Niezwykłe litery

Czym jest dla nas książka? Na pewno nie jest to tylko i wyłącznie zbiór liter, które tworzą jakąś opowieść. Czytać to jakby przenieść się na chwilę w inny świat. Jednak czy prawdą jest, że liczy się tylko treść, zaś okładka książki nie jest już tak ważna? Z jednej strony – treść rzeczywiście jest najważniejsze, ale czy nie lepiej czyta nam się książki w pięknej oprawie?

Magiczny, złoty nadruk

Często dzisiaj na książkach spotykamy napisy, na których na pewno wykonano złocenie. Litery są bowiem gładkie, lekko albo bardzo błyszczące, złote. Do tego nieraz dochodzą piękne, złote, lekko wypukłe wzory. Całość nie tylko pięknie wygląda na półce, ale też aż prosi się, aby wziąć ją do ręki i zagłębić w historie w niej opisane.

Owe złote litery wykonane zostały właśnie metodą hot stamping. Co ciekawe – choć inne nazwy tej metody to złocenie lub właśnie złoty nadruk, to wcale efektem hot stampingu nie muszą być złote litery. Istnieją bowiem różne typy folii używanej do tej metody pozwalające uzyskać różne efekty.

Rodzaje folii hot stampingowych

Przede wszystkim zatem możemy wyróżnić klasyczną metaliczną folię do hot stampingu. Tu zazwyczaj wybierany jest kolor złoty, jednakże dostępny jest także srebrny oraz wiele innych barw. Pośród folii metalicznych wyróżniamy filie błyszczące i matowe. Innym rodzajem folii jest folia pigmentowa. Tu z kolei ważny jest fakt, że ten rodzaj folii charakteryzuje się pełnym kryciem.

To jednak nie wszystko. Dzisiaj bowiem z łatwością znajdziemy także perłowe folie do hot stampingu. Co je wyróżnia, to fakt, że litery uzyskiwane za ich pomocą mogą mieć różny stopień przezroczystości. Ostatnim rodzajem folii są folie dyfrakcyjne – służą one do uzyskania np. hologramów.

Kiedy zastosować złocenie liter?

Powstaje jednak pytanie – czy do każdej książki pasuje złoty nadruk? Złoty – nie, jednak metodę hot stampingu możemy z powodzeniem zastosować zarówno w przypadku książek obyczajowych, jak i fantasy, kryminałów a nawet popularnonaukowych. Oczywiście, jak dość łatwo zauważyć to na sklepowych półkach, najczęściej metodę tę wykorzystujemy w przypadku książek fantasy.

A gdzie jeszcze docenimy walory srebrnego, barwnego czy też złotego nadruku? Otóż na pewno na wizytówkach, kartkach okolicznościowych, zaproszeniach. Co więcej – taki nadruk pięknie będzie się prezentował na ważnych dla nas albumach, szkicownikach itp. Warto zdecydowanie się zainteresować tym tematem…

Podziel się z innymi!

Comments are closed.