Strach się bać, czyli technologia RFID w natarciu

Strach się bać, czyli technologia RFID w natarciu

Czasem można odnieść wrażenie, że wszystkie nowości, jakie pojawiają się na rynku, są co do zasady złe. Oceny te wystawiają głównie osoby, które nie posiadają elementarnej wiedzy dotyczącej sposobu ich funkcjonowania. Ofiarą tych ocen padła m.in. technologia RFID, która – zwłaszcza w kontekście kart bankomatowych – jest oceniana dość krytycznie.

Dawniej to były czasy

Sądzi się – zresztą nie bezpodstawnie – że korzystanie z płatniczej technologii RFID niesie ze sobą sporo zagrożeń. Faktem jest np. to, że dane zapisane na tych kartach mogą zostać przejęte przez osoby trzecie, co oczywiście wiąże się z pewnym, finansowym ryzykiem. Czy to oznacza, że korzystanie z tych kart niesie ze sobą wyłącznie zagrożenie?

W dzisiejszych czasach korzystanie z jakichkolwiek elektronicznych rozwiązań wiąże się z pewnym ryzykiem. Dotyczy to zwłaszcza tych platform, które wykorzystywane są jako nośniki danych osobowych lub też narzędzia do realizacji płatności. Należy jednak pamiętać, że ta sama zasada dotyczy… zwykłych portfeli.

Koniec z bezbronnością

W tym miejscu trzeba podkreślić, że użytkownicy technologii RFID nie są całkowicie bezbronni. Mogą oni na przykład korzystać z szeregu zabezpieczeń, dzięki którym istnieje możliwość autoryzacji np. transakcji. Faktem jest jednak to, że płatności zbliżeniowe często na to nie pozwalają.

Jeśli zatem użytkownik np. karty z systemem RFID obawia się takiego ataku, może skorzystać z dodatkowych osłon i nalepek. Czasami wystarczy włożyć kartę do grubego portfela, by skutecznie uniemożliwić zdalny odczyt zapisanych na nich informacji. Opcjonalnie można też skorzystać z dodatkowych nalepek ochronnych.

Obawy, obawy i jeszcze raz obawy

A jeśli ktoś mimo to i tak obawia się takiego ataku, może skorzystać z opcji wyłączenia np. płatności zbliżeniowych. Dzięki temu odczyt danych poprzez protokół RFID będzie niemożliwy. Jest to rozwiązanie przeznaczone zwłaszcza dla tych osób, które korzystają z kart rzadko.

Podsumowując, wdrożenie nowych rozwiązań płatniczych (a czymś takim jest Technologia rfid), to zupełnie nowa metoda szybkiej realizacji transakcji. Na szczęście – jak w przypadku każdej, analogicznej technologii – oferuje ona szereg kompleksowych zabezpieczeń.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.