Zapotrzebowanie w kalorie

Zapotrzebowanie w kalorie

Każdy organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje paliwa. Paliwem tym są kalorie, czyli jednostki energii, które dostarczane są wraz z pożywieniem. Od ich ilości i jakości zależeć będzie poziom energii, sił witalnych oraz ogólny stan zdrowia. Dlaczego warto zadbać o właściwe zapotrzebowanie kaloryczne?

Co warto wiedzieć?

Zapotrzebowanie kaloryczne to termin, z którym powinien zapoznać się każdy – nie tylko osoby pragnące zrzucić kilka zbędnych kilogramów czy ci obsesyjnie trenujący na siłowni w celu uzyskania idealnej wagi i rzeźby. Każdy powinien znać swoje dzienne zapotrzebowanie po to, by właściwie planować posiłki, nie przejadać się i utrzymywać przy tym wagę na najbardziej optymalnym poziomie.Mówiąc w dużym uproszczeniu zapotrzebowanie kaloryczne jest więc dzienną sumą kalorii, którą należy dostarczyć organizmowi, aby ten pracował wydajnie, zdrowo i prawidłowo.

Różnice w zapotrzebowaniu kalorycznym u różnych osób

Zapotrzebowanie kaloryczne to niezwykle indywidualna kwestia. Zależy od bardzo wielu czynników takich jak: wiek, płeć, masa ciała, wzrost, tryb życia, nawyki dnia codziennego, rodzaj wykonywanej pracy, ogólny stan zdrowia i wydolność organizmu.Inaczej wygląda zapotrzebowanie na energię u zdrowego, szczupłego trzydziestolatka pracującego fizycznie na budowie, a inaczej u pięćdziesięcioletniej pracownicy biurowej z lekką nadwagą. Dużą rolę w doborze zapotrzebowania kalorycznego odgrywa stan zdrowia. Wszelkie przewlekłe choroby oraz przyjmowane leki będą mieć wpływ nie tylko na poziom sił witalnych, ale również na zapas kalorii potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu w zmienionym chorobowo środowisku.

Jak wyliczyć zapotrzebowanie na kalorie?

Są dwa sposoby prawidłowego obliczenia zapotrzebowania kalorycznego.

Pierwszy to skorzystanie z dostępnych w Internecie kalkulatorów, które szybko i skutecznie wyliczą, ile konkretna osoba potrzebuje ładunku kalorycznego dziennie z uwzględnieniem wielu zmiennych.Drugim sposobem, bardziej polecanym dla osób odchudzających się, jest skorzystanie z wiedzy fachowca, czyli dietetyka, który nie tylko wyliczy zapotrzebowanie kaloryczne, ale również stali indywidualny plan żywieniowy i udzieli wielu cennych żywieniowych wskazówek

Podziel się z innymi!

Comments are closed.