Tworzenie najdroższej gry w historii – GTA

Tworzenie najdroższej gry w historii – GTA

Tworzenie grier to bardzo lukratywny biznes, który kosztuje jednak producentów bardzo wiele pieniędzy i czasu. Aby stworzyć grę naprawdę wysokiej jakości, która będzie chętnie kupowana na całym świecie, należy zainwestować w nią miliony, a nawet dziesiątki milionów dolarów. Przyjrzyjmy się procesowi produkcji gry GTA, która pochłonęła aż 100 milionów dolarów.

Charakterystyka GTA

Pierwowzór GTA powstał w 1995 roku. Była to skromna symulacja miasta z widokiem od góry na ulice, porty, samochody i inne lokacje. Bohater gry miał niewielkie pole manewru, mógł jednak kraść samochody, rozbijać je, rozjeżdżać ludzi, wypełniać proste misje polegające najczęściej na przewiezieniu czegoś z punktu A do punktu B. Grafika tej gry była i tak zaawansowana ja na lata ’90. Gra stała się dość popularna i przyniosła swoim twórcom przychody, dlatego game developerzy postanowili stworzyć jej ulepszoną wersję. Kolejna wersja zmieniła już swą nazwę na Grand Theft Auto, co oznacza wyjątkowo zuchwały sposób na kradzież samochodu, bo tym właśnie cechuje się ta produkcja. Powstała zatem gra GTA 2 w 1999 roku o nieco lepszej grywalności i większej liczbie detali. Tworzenie gier 2d wychodziło jednak firmie DMA Design na tyle dobrze, że wydano kolejne wersje GTA: 3, Liberty City, Vice City i San Andreas. Każda z tych gier miała miejsce w nieco innej lokacji, co tak naprawdę dodawało grze jeszcze więcej charakteru.

Zdobywaj, wzbogacaj się i rządź

W kolejnych wersjach GTA game developerzy zaczęli iść o krok dalej. Postać była już trójwymiarowa, główny bohater mógł wchodzić do konkretnych domów i oprócz kradzieży samochodów, mógł zdobywać też helikoptery, jachty, kupować nieruchomości. Wypełniał coraz bardziej skomplikowane misje, które wymagały od gracza posługiwania się bardziej zaawansowanym sprzętem.

Tworzenie grier RPG przez http://ifun4all.com/ jest więc procesem niezwykle skomplikowanym. Wymaga ogromnej kreatywności, by wymyślić coś, czego jeszcze nigdy nie było. Jest to też w pewnym sensie sposób twórców na to, by sobie ulżyć – wykreowani bohaterowie są gangsterami, mafiozami, a grająca w nie osoba może bez konsekwencji karnych wczuć się w rolę prawdziwego ulicznego zawadiaki. W GTA największą przyjemność sprawia graczowi właśnie łamanie granic, robienie rzeczy niemoralnych – one też zresztą pozwalają mu się najbardziej wzbogacać. Koszty produkcji najnowszej wersji GTA przekroczyły 100 milionów dolarów, ale inwestycja ta nie tylko się opłaciła, ale wręcz przychody z niej przeszły najśmielsze oczekiwania producentów!

Podziel się z innymi!

Comments are closed.