Wpływ chemii gospodarczej na środowisko

Wpływ chemii gospodarczej na środowisko

Czy zastanawiałeś się kiedyś co możesz zrobić by twoje szambo się nie zapychało i nie uwalniało nieprzyjemnego fetoru? Na rynku istnieje wiele preparatów, które świetnie radzą sobie z rozpuszczaniem zawartości szamba i zabijaniem uporczywego fetoru, który uwalnia się z szamba. Do takich preparatów zalicza się bakterie do szamba.

Co to są bakterie do szamba?

Bakterie do szamba stanowią zbiór milionów bakterii, które mają za zadanie wspomaganie działania przydomowych oczyszczalni ścieków. Powodują bowiem rozwój pożytecznych bakterii lub odbudowują florę bakteryjną zubożoną przez przerwy w ich użytkowaniu (na przykład podczas dłuższego wyjazdu), czy stosowanie bakteriobójczych środków czyszczących urządzenia sanitarne oraz kurację antybiotykami prowadzoną przez kogoś z domowników. Sposób użytkowania jest bardzo prosty, ponieważ występują one w formie tabletek lub saszetek, które trzeba tylko bezpośrednio rozpuścić w szambie. A reszta zrobi się sama.

Czym jest chemia gospodarcza?

Chemia gospodarcza stanowi zbiór detergentów, które mogą mieć różną postać, np. płynu, proszku, pasty. Używa się ich w gospodarstwie domowym w celu utrzymania danej powierzchni w czystości. Jednak czy jest ona bezpieczna dla naszego środowiska? Większość produktów chemii gospodarczej projektowana jest w taki sposób, aby po użyciu zawartość mogła razem z wodą dostać się do kanalizacji, a następnie wraz ze ściekami dotrzeć do systemu oczyszczania ścieków. Niestety wszystkie chemiczne detergenty posiadają substancje, które mają negatywny wpływ na glebę czy wody gruntowe. Do takich substancji należą: surfaktanty, tripolifosforan sodu.

Czy można czymś zastąpić tradycyjną chemię gospodarczą?

Tradycyjnie środki chemiczne można z łatwością zastąpić bardzo bezpiecznymi środkami czystości. Jest to tzw. chemia ekologiczna, którą można sobie samemu wyprodukować w domu. Przepisy na chemię ekologiczną można bez problemu znaleźć w internecie czy podpatrzeć od mam czy babć, które kiedyś używały właśnie takich bezpiecznych środków czystości. Chemia ekologiczna jest o tyle pozytywnym elementem zastępczym, że jest bardzo tania (sól, ocet, woda, cytryna, soda oczyszczona) oraz jest bardzo wydajna i bardzo dobrze się sprawdza w walce z różnymi zabrudzeniami. Warto spróbować właśnie takie preparaty ekologiczne w domu.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.