Skrzyniopalety – standaryzacja transportu europejskiego
Aby transport odbywał się jak najbardziej sprawnie, stworzono paletę o standardowych wymiarach, którą będzie mógł obsługiwać każdy wózek widłowy. Pierwsza tego typu paleta powstała w 1950 roku i od tego czasu istnieje kilka kluczowych wymiarów dla tego typu nośnika. Znacznie to usprawniło całą branżę logistyczną.
Skrzyniopalety z tworzywa zamiast drewna
Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii zaszły również znaczne zmiany w pojemnikach i nośnikach służących do transportu i magazynowania. O ile wcześniej było to głównie drewno, to z czasem wynaleziono znacznie lepsze rozwiązanie, jakim są tworzywa sztuczne otrzymywane z recyklingu. Taka skrzyniopaleta wymiary ma jak najbardziej zoptymalizowane i dostosowane pod urządzenia i wózki widłowe pracujące podczas przeładunków. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w ten sposób znacznie skraca się cały proces transportu, a tym samym obniżają się koszty logistyczne. Zastosowanie tworzywa w produkcji skrzyniopalety wpłynęło również na inne aspekty logistyczne.
Skrzyniopaleta wymiary i rodzaje
Palety tego typu i kisteny plastikowe dostępne są we wszystkich najbardziej standardowych wymiarach, które odpowiadają niezbędnym normom i certyfikatom oraz są dostosowane do standardów transportu europejskiego. W zależności od tego, co będzie w nich magazynowane, posiadają pewne cechy, które stawiają je znacznie wyżej od nośników drewnianych. Mogą między innymi posiadać składane ściany boczne oraz pokrywy zabezpieczające towar od deszczu, wilgoci czy ewentualnych zabrudzeń. Towar znajdujący się na tradycyjnej palecie musi być zabezpieczany w innych sposób, np. folią.
Niewątpliwe zalety, które optymalizują proces logistyczny
Różnorodne rozmiary oraz składane ściany boczne znacznie automatyzują i skracają czas przeładunków i transportu. Kisteny plastikowe są dużo łatwiejsze w obsłudze oraz w demontażu. Są również dużo lżejsze. Tworzywo sztuczne, z którego zostały wykonane, nie absorbuje wilgoci, nie ma więc obawy, że będą się tam rozwijać pleśnie i grzyby, które znacznie mogą wpłynąć na jakość przede wszystkim świeżych warzyw i owoców. Również elementy metalowe pod wpływem wilgoci mogą znacznie stracić na swojej jakości. Przy zastosowaniu tego typu pojemników, towar jest znacznie lepiej zabezpieczony.