Współczesna logistyka

Współczesna logistyka

Współcześnie w logistyce wykorzystuje się naprawdę niemal każdy rodzaj materiału. Najczęściej wykorzystywanymi są jednak drewno, metal i tworzywa sztuczne. Producent pojemników plastikowych produkujący dla logistyki musi spełnić takie same wymogi, jak producenci bardziej tradycyjnego sprzętu.

Producent skrzynek plastikowych i pojemników- jakie wymogi musi spełnić?

Głównym wymogiem stawianym producent pojemników plastikowychom jest zachowanie standardowych wymiarów. Dotyczy to zarówno wymiarów głównych palet plastikowych, jak i odpowiedniego rozmieszczenia punktów, w których pobierane są one za pomocą wózka widłowego.

Obecnie na całym świecie dąży się do jak największej standaryzacji w wielu obszarach logistyki. Dotyczy to między innymi wymiarów pojemników. Gdyby w każdym regionie świata lub w każdej firmie przyjmowano osobne standardy, wówczas globalny handel spotykałby się z niewiarygodnymi problemami związanymi z ciągłym przepakowywaniem oraz stosowaniem całej masy standardów wózków widłowych itp. Standaryzacja pozwala tego uniknąć.

Skrzynki plastikowe i pojemniki — zalety

Tworzywo sztuczne wykorzystywane w logistyce ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest niska waga palet i pojemników plastikowych oraz skrzyń i skrzynek. Pozwala to wykorzystywać w lepszym stopniu przestrzeń ładunkową samochodów, samolotów oraz statków. Zaleta ta jest tym bardziej widoczna im lżejszy mamy ładunek, a waga palety lub pojemnika stanowi znaczny odsetek wagi całego ładunku.

Innym plusem plastiku, jest możliwość wykonywania pojemników o nietypowych kształtach, które dodatkowo są szczelne. Dzięki temu pojemniki plastikowe zdominowały w znacznym stopniu transport materiałów ciekłych oraz sypkich. Tworzywo sztuczne jest też bardziej odporne chemicznie, dzięki czemu możemy przewozić zacznie większą gamę towarów niż w przypadku metalowych pojemników, które są często podatne na korozję.

Czy plastik jest ekologiczny?

Wykorzystanie plastiku w logistyce może budzić wiele pytań, szczególnie związanych z ekologią. Obecnie w wielu dziedzinach stara się odejść od plastiku. Warto jednak zwrócić uwagę, że plastik może być ekologiczny, jeśli czas życia produktu jest długi, a po jego zakończeniu produkt podlega recyklingowi. W przypadku logistycznych elementów obydwa kryteria są spełnione, tym bardziej że na firmy nałożony jest obowiązek odpowiedzialnej utylizacji.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.