
Mykolog czy dermatolog przy infekcjach grzybiczych?
Infekcje grzybicze mają to do siebie, że nigdy nie wiadomo kiedy zaatakują. Można się nimi zarazić chociażby na siłowni, na basenie, na plaży albo w sklepowych przymierzalniach. Do jakiego specjalisty najlepiej się udać, kiedy podejrzewamy u siebie grzybicę?
Dermatolog czy mykolog?
Tak, jak dermatolog jest specjalistą dość ogólnym, tak mykolog zajmuje się właśnie różnicowaniem grzybów chorobotwórczych. W przypadku, kiedy dermatolog zawodzi, a podejrzewana jest infekcja grzybicza, warto udać się na badania mykologiczne.
Jakie objawy mogą świadczyć o zakażeniu grzybiczym?
Spośród różnego rodzaju infekcji grzybiczych, dwie najbardziej popularne to grzybica pochwy oraz paznokci. Zarówno pochwa, jak i stopy są narażone na ciągły kontakt ze szkodliwymi drobnoustrojami, a ciepłe i wilgotne środowisko sprzyja szybkiemu namnażaniu się ich. Dlatego nie powinno się bagatelizować takich objawów i w przypadku jakichkolwiek podejrzeń wykonać badanie mykologiczne paznokci, pochwy czy innego zakażonego miejsca.
Objawy grzybicy pochwy:
> swędzenie oraz podrażnienie błon śluzowych
> pieczenie, przybierające na sile podczas stosunku płciowego lub oddawania moczu
> zaczerwienienie i opuchlizna
> ból
Objawy grzybicy paznokci:
> drobne, żółtawe lub brązowe przebarwienia na płytce
> rozwarstwianie i łuszczenie się płytki
> zgrubienie paznokcia
> dyskomfort, pieczenie, swędzenie
> nieprzyjemny zapach
Jak wyglądają badania mykologiczne?
Zarówno badanie mykologiczne paznokci, jak i pochwy polega na tym samym. Mykolog ogląda zakażone miejsce oraz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, w celu wstępnego rozpoznania choroby. Następnie pobierana jest próbka, w przypadku grzybicy pochwy jest to wymaz. Z próbek sporządzane są preparaty, które mykolog szczegółowo analizuje pod mikroskopem. Zdarza się, że przyczyną choroby nie jest pojedynczy rodzaj grzyba, a zespół kilku drobnoustrojów chorobotwórczych.
Po rozpoznaniu przyczyny choroby i rodzaju grzyba zostaje wdrożone odpowiednie leczenie farmakologiczne, zwykle miejscowe.
Czy badania mykologiczne są drogie?
Pobranie zeskrobiny/wymazu jest stosunkowo tanie. Ich cena to ok. 20-50zł, w zależności od indywidualnego cennika kliniki, w której badanie jest przeprowadzane. Do kosztów samego badania mykologicznego należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę również koszt konsultacji z lekarzem.