Mykolog czy dermatolog przy infekcjach grzybiczych?

Mykolog czy dermatolog przy infekcjach grzybiczych?

Infekcje grzybicze mają to do siebie, że nigdy nie wiadomo kiedy zaatakują. Można się nimi zarazić chociażby na siłowni, na basenie, na plaży albo w sklepowych przymierzalniach. Do jakiego specjalisty najlepiej się udać, kiedy podejrzewamy u siebie grzybicę?

Dermatolog czy mykolog?

Tak, jak dermatolog jest specjalistą dość ogólnym, tak mykolog zajmuje się właśnie różnicowaniem grzybów chorobotwórczych. W przypadku, kiedy dermatolog zawodzi, a podejrzewana jest infekcja grzybicza, warto udać się na badania mykologiczne.

Jakie objawy mogą świadczyć o zakażeniu grzybiczym?

Spośród różnego rodzaju infekcji grzybiczych, dwie najbardziej popularne to grzybica pochwy oraz paznokci. Zarówno pochwa, jak i stopy są narażone na ciągły kontakt ze szkodliwymi drobnoustrojami, a ciepłe i wilgotne środowisko sprzyja szybkiemu namnażaniu się ich. Dlatego nie powinno się bagatelizować takich objawów i w przypadku jakichkolwiek podejrzeń wykonać badanie mykologiczne paznokci, pochwy czy innego zakażonego miejsca.

Objawy grzybicy pochwy:
> swędzenie oraz podrażnienie błon śluzowych
> pieczenie, przybierające na sile podczas stosunku płciowego lub oddawania moczu
> zaczerwienienie i opuchlizna
> ból

Objawy grzybicy paznokci:
> drobne, żółtawe lub brązowe przebarwienia na płytce
> rozwarstwianie i łuszczenie się płytki
> zgrubienie paznokcia
> dyskomfort, pieczenie, swędzenie
> nieprzyjemny zapach

Jak wyglądają badania mykologiczne?

Zarówno badanie mykologiczne paznokci, jak i pochwy polega na tym samym. Mykolog ogląda zakażone miejsce oraz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, w celu wstępnego rozpoznania choroby. Następnie pobierana jest próbka, w przypadku grzybicy pochwy jest to wymaz. Z próbek sporządzane są preparaty, które mykolog szczegółowo analizuje pod mikroskopem. Zdarza się, że przyczyną choroby nie jest pojedynczy rodzaj grzyba, a zespół kilku drobnoustrojów chorobotwórczych.

Po rozpoznaniu przyczyny choroby i rodzaju grzyba zostaje wdrożone odpowiednie leczenie farmakologiczne, zwykle miejscowe.

Czy badania mykologiczne są drogie?

Pobranie zeskrobiny/wymazu jest stosunkowo tanie. Ich cena to ok. 20-50zł, w zależności od indywidualnego cennika kliniki, w której badanie jest przeprowadzane. Do kosztów samego badania mykologicznego należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę również koszt konsultacji z lekarzem.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.