Gra komputerowa – jak powstaje?

Gra komputerowa – jak powstaje?

Gra komputerowa – jak powstaje?

Pomimo tego, że rozrywka za pośrednictwem komputerów ustępuje w ostatnim czasie rozrywce dostarczanej za pomocą urządzeń mobilnych, to rynek gier komputerowych jest rynkiem dość szerokim. Czy gry na urządzenia mobilne powstają w taki sam sposób, jak ich komputerowe odpowiedniki? Co warto wiedzieć o tworzeniu tego typu aplikacji i czy stworzenie gry odnoszącej sukces na rynku jest zadaniem łatwym i szybkim? Na co należy zwrócić szczególna uwagę podczas tworzenia gry i czy warto nawiązać współpracę z firmą tworzącą gry?

Już na samym początku należy wyraźnie podkreślić, że stworzenie dobrej gry komputerowej – niezależnie od tego czy mówimy tutaj o tradycyjnej grze komputerowej, czy też grze na urządzenia mobilne – to przeważnie wiele miesięcy ciężkiej pracy. Może się z pozoru wydawać, że tytuły na urządzenia mobilne są mniej zaawansowane i prostsze w stworzeniu oraz późniejszej dystrybucji, to jednak w praktyce tego typu aplikacje wymagają od programistów zwiększonych wysiłków związanych z optymalizacją kodu czy wydajnością samego silnika gry.

Tworzenie gier – proces


Cały proces tworzenia gier komputerowych możemy podzielić na kilka etapów – pojawienie się pomysłu, zapakowanie go w ramy aplikacji komputerowej, testy, a na końcu dystrybucja. Każda firma tworząca gry bazuje na podziale obowiązków – gra powstaje przy współpracy całego zespołu, który nierzadko obejmuje kilkaset osób. Z tego też powodu nawet dysponując dobrym pomysłem oraz umiejętnościami pozwalającymi na napisanie danej gry, nie będziemy zbyt konkurencyjni na rynku gotowych tytułów – produkcja zajmie nam zbyt dużo czasu. Z tego też powodu nawiązanie współpracy z firmą tworzącą gry jest zawsze dobrym pomysłem. W zależności od naszego wkładu i rokowań sukcesu dla danego tytułu, możemy zyskać lepszą lub gorszą pozycje negocjacyjną z game developerem. Często niestety wiele gier nie doczekuje etapu pełnej realizacji pomysłu i zaprzestaje się ich produkcji. Z takim obrotem wypadków również należy się liczyć np. ze względu na zmianę upodobań graczy czy po prostu niemożliwość realizacji wynikającą ze zbytniego skomplikowania tytułu.

Firma tworząca gry


Podsumowując, jeżeli zależy nam na realizacji konkretnego tytułu opierającego się na naszym własnym pomyśle i wdrożeniu go w życie, a zarazem jesteśmy gotowi na ustępstwa w zakresie pewnych uproszczeń lub zmian wynikających najczęściej ze sposobu produkcji w danej firmie, to warto nawiązać współpracę z profesjonalnymi game developerami.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.