I gitara

I gitara

Jeżeli poważnie planujemy karierę gitarzysty to bez wątpienia będziemy musieli poznać się na kostkach przesterowych. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele różnych modeli oraz urządzeń, które umożliwiają charakterystyczne zniekształcanie dźwięku gitarowego.

Oczywiście, żeby wybrać takie brzmienie jakie chcemy będziemy musieli przetestować przester gitarowy na żywo, ponieważ opisy w internecie nie są w stanie w pełni odzwierciedlić efektów jakie uzyskamy. Jest to znaczna różnica w porównaniu do takich efektów jak delay oraz korektor. W przypadku tych efektów jesteśmy w stanie mniej więcej ustalić jak będzie brzmiał utwór po dobraniu odpowiedniego korektora czy ustawieniu odpowiedniego echa. Oczywiście nie powinniśmy się w pełni sugerować producentem oraz modelem, ponieważ zdarza się, że przester gitarowy, który w pełni pasował nam wcześniej może już nie spełnić naszych oczekiwań w przyszłości. Najważniejsze to osobiście sprawdzić i przetestować przestery, ponieważ dzięki temu się nie zawiedziemy oraz nie zapłacimy dużych pieniędzy za przestery, które potem nas nie zadowolą.

Wskazówki

Dobrze jest oczywiście sugerować się opiniami na internecie oraz czytać fora internetowe dla gitarzystów. Jednak nawet po przeczytaniu wielu artykułów i zdobyciu odpowiedniej wiedzy nie jesteśmy w stanie w pełni przewidzieć jak zachowa się przester w danej sytuacji. Dlatego zawsze dobrze jest testować te efekty na żywo. Istnieją sklepy muzyczne, które oferują możliwość przetestowania produktów przed zakupem. W ten sposób nie kupujemy przysłowiowego kota w worku tylko sprawdzony produkt.

Pierwsze kroki

Na pewno pierwszym krokiem, który powinniśmy uczynić jest przeczytanie opisu pudełka danego przesteru. W ten sposób możemy się dowiedzieć do jakiego rodzaju muzyki przeznaczony jest dany przester. Jeżeli szukamy mocnych, charakterystycznych efektów to pewną wskazówką będzie napis „metal” oraz „death”. Jeśli szukamy lżejszych, cieplejszych brzmień to będziemy poszukiwać takich opisów jak „light” oraz „blues”. Jednak nie należy się tym sugerować w pełni, ponieważ jak wspomniałem prawdziwy efekt przesteru będziemy mogli odsłuchać jedynie w rzeczywistości. Do przesterów, które mają lżejsze efekty oraz barwę zwaną cieplejszą należy taki przester jak Overdrive. Wszystko zależy także od ceny, ponieważ jakość idzie w parze z ceną.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.