
Najpiękniejsze kamienice Sandomierza
Wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Sandomierz, mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Co warto zobaczyć w tym mieście? Już przy tutejszym rynku czekają cenne skarby dawnej architektury. To piękne kamienice, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Które z nich zasługują na szczególne wyróżnienie?
Kamienica Oleśnickich
W rejonie rynku kuszą pensjonaty i dworki, w których można wynająć pokoje Sandomierz może się też pochwalić wspaniałymi kamienicami mieszczańskimi, które zostały w nieco inny sposób przystosowane do potrzeb nasilającego się z każdym rokiem ruchu turystycznego. Jednym z takich przykładów jest kamienica Oleśnickich, w której znajduje się dziś wejście na Podziemną Trasę Turystyczną.
Część budynku wykorzystywana jes tjako muzeum, część służy jako poczta. Sama kamienica jest jedną z najpiękniejszych i najcenniejszych świeckich budowli, jakimi może się pochwalić Sandomierz. Wzniesiona w XVI wieku, początkowo służyła wojewodzie brzesko-kujawskiemu, Andrzejowi Leszczyńskiemu. W połowie XVIII wieku trafiła ona w ręce Oleśnickich, dzięki którym została przebudowana. Do dziś zachwyca ona piękną elewacją oraz podcieniami, z kolei w jej wnętrzu zachowały się wspaniałe sklepienia.
Gmach zwany Odwachem
Kamienica, zwana Odwachem, jest jedną z piękniejszych i najmłodszych zarazem budowli stojących przy sandomierskim Rynku. Wzniesiona w XIX wieku jako posterunek policji, dziś jest wykorzystywana jako kawiarnia oraz siedziba PTTK.
Do dziś może się ona pochwalić ciekawą sylwetką oraz tarasem, na którym bardzo chętnie przesiadają goście przybywający do Sandomierza z odległych zakątków Polski.
Dom Węgra Lazarczyka
Ta duża, narożna kamienica, to przede wszystkim piękne podcienia. Obiekt ten przyciąga również uwagę miłośników historii, dla których ważna jest lista znanych lokatorów.
Wiadomo, że w domu tym mieszkał m.in. wojewoda Andrzej Leszczyński – ciekawa postać, której losy z pewnością warto lepiej poznać.
Dom Mikołaja Gomółki
Turyści, którzy znaleźli dla siebie pokoje w Sandomierzu, mogą więcej uwagi poświęcić detalom architektonicznym i uważniej przyglądać się poszczególnym kamienicom. Tym, którzy tak robią, do gustu powinien przypaść też Dom Mikołaja Gomółki – znanego kompozytora, tworzącego m.in. na dworze króla Zygmunta Starego.
Nie brak w rejonie rynku historycznych kamienic, w których można wynająć pokoje Sandomierz daje dzięki temu wiele ciekawych możliwości tym turystom, którzy chcą lepiej poczuć wyjątkowy klimat tego miasta.