Zasilanie do efektów gitarowych

Zasilanie do efektów gitarowych

Obecnie na rynku istnieje ogromny wybór efektów gitarowych, w bardzo łatwy sposób można nimi zapełnić paddleboard. Niemniej każdy gitarzysta dojdzie w pewnym momencie do konieczności zakupu odpowiedniego zasilacza. Najlepiej pomyśleć o zasilaniu już na etapie projektowania paddleboardu, aby nie doznać później rozczarowania efektem brzmienia oraz wygodą użytkowania.

Zasilacze do efektów gitarowych

Każdy zasilacz do efektów gitarowych posiada kilka zmiennych, które determinują wygodę pracy oraz ułatwiają konfigurację dostosowaną indywidualnie do potrzeb każdego gitarzysty.

Polecane zasilacze – rodzaj prądu

Wybierając zasilacz do efektów gitarowych trzeba zwrócić uwagę na rodzaj prądu. Większość efektów gitarowych jest zasilana prądem stałym. Jeśli dokonamy niewłaściwego wyboru, dane urządzenie może po prostu nie działać po podłączeniu do zasilacza. Na szczęście wiele zasilaczy posiada wbudowany system, który pozwala zamienić prąd zmienny na stały bądź odwrotnie.

Polecane zasilacze – napięcie

Napięcie to najważniejsza cecha, jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze zasilacza do efektów gitarowych. Jest ona mierzona w woltach (V) i dość dobrze obrazuje możliwości danego zasilacza.

Efekty gitarowe najczęściej potrzebują napięcia rzędu 9 V. W praktyce okazuje się jednak, że potrafią działać w szerszym zakresie, na przykład od 6 do 15 V. Z tego względu zasilacze do efektów gitarowych mają bardzo często wbudowaną płynna regulację wartości napięcia. Dzięki temu możemy uzyskać różne brzmienie tego samego efektu przy różnych wartościach napięcia. Jest to szczególnie widoczne w urządzeniach analogowych.

Polecane zasilacze – natężenie

Natężenie jest bezpośrednio związane z napięciem. Okazuje się, że im większe natężenie, tym zasilacz do efektów gitarowych jest mocniejszy, ma większą wydajność i gwarantuje brak spadków napięć podczas użytkowania. Natężenie jest mierzone w amperach (A).

Aby odpowiednio dobrać zasilacz do naszych efektów gitarowych, należy dokładnie sprawdzić, jakie ilości mocy są przez nie pobierane, a następnie zsumować te wartości. Zasilacz powinien mieć większe natężenie, aby występował zapas.

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór zasilacza pod względem natężenia, bo jeśli moc efektów gitarowych będzie większa niż natężenie zasilacza, spadnie napięcie, a sam zasilacz do efektów gitarowych może ulec uszkodzeniu.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.