Bulimia – co trzeba wiedzieć?

Bulimia – co trzeba wiedzieć?

Bulimia, obok anoreksji, jest jednym z najpoważniejszych zaburzeń odżywiania, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych oraz obniżenia poziomu życia. Co trzeba wiedzieć o bulimii?

Czym jest bulimia?

Bulimia nazywana również żarłocznością psychiczną, jest chorobą polegającą na niekontrolowanym spożywaniu dużych ilości pożywienia, co prowadzi do przymusu pozbycia się go, by zachować prawidłową wagę.

Bulimia powiązana jest z brakiem kontroli nad ilością spożywanych kalorii. Osoby chore w bardzo krótkim czasie zdolne są do pochłonięcia kilku tysięcy kalorii. Sygnałem do zakończenia jedzenia może być wyłącznie ból brzucha. Po takim epizodzie najczęściej następuje wstyd oraz poczucie winny, które zmusza chorego do pozbycia się spożywanego jedzenia.

Chory pragnąc pozbyć się jedzenia zmuszają się do wymiotów. Spożywają środki moczopędne lub przeczyszczające. Do epizodów obżarstwa może dochodzić nawet kilka razy w tygodniu. Cały proceder jest utrzymany w tajemnicy przed rodziną, dlatego chorzy najczęściej objadają się w nocy lub w ciągu dnia, gdy członkowie rodziny przebywają poza domem.

Przyczyny i skutki bulimii

Bulimia nie jest wyłącznie problemem z odżywianiem. Jest to problem o podłożu psychologicznym, który wiąże się z depresją oraz brakiem poczucia własnej wartości.

Osoby chore na bulimie bardzo często swoją wartość upatrują w wyglądzie. Dobra sylwetka, atrakcyjny wygląd mają kluczowe znaczenie dla samopoczucia chorego. Osoby chore na bulimię, w przeciwieństwie do anorektyczek, bardzo często zachowują prawidłową wagę, dlatego rozpoznanie choroby i zauważenie problemu przez rodzinę jest wyjątkowo trudne.

Ryzyko występowania bulimii zwiększa atmosfera w rodzinie, zmiany w życiu, dodatkowy stres czy konkretna kultura, która gloryfikuje młody, atrakcyjny wygląd.

Skutki bulimii prowadzą do zniszczeń w całym organizmie. Najbardziej narażony jest układ pokarmowy zaczynając od uszkodzeń gardła oraz przełyku. W skrajnych przypadkach może dojść do pęknięcia ściany przełyku, co może prowadzić do bezpośredniego narażenia życia.

Bardzo narażony jest również układ krążenia. Zaburzenia elektrolitowe oraz odwodnienie mogą prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Powodowanie wymiotów niszczy szkliwo zębów (kwasy żołądkowe) oraz powoduje zmiany skórne na dłoniach.

Używanie środków przeczyszczających oraz moczopędnych z czasem powoduje zaparcia lub biegunki. Skutki bulimii u kobiet widoczne są również w cyklu miesiączkowym, który może być nieregularny bądź może całkowicie zaniknąć. Kobiety chore na bulimię mogą mieć również problemy z płodnością.

Skutki bulimii, które można zauważyć są nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Osoby chore często zmagają się z depresją, zaburzeniami lękowymi czy uzależnieniami.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.