Charakterystyka badania mikromacierzy klinicznej

Charakterystyka badania mikromacierzy klinicznej

Mikromacierz kliniczna to dość istotne badanie diagnostyczne, dzięki któremu możliwe jest wykrycie szeregu nieprawidłowości. Warto dowiedzieć się, czym ono dokładnie jest, a także na czym polega.

Czym jest mikromacierz kliniczna?

Mikromacierz kliniczna to badanie inaczej nazywane kariotypem molekularnym. Jego wykonanie umożliwia wykrycie pewnych nieprawidłowości w obrębie chromosomów człowieka, które mogą być odpowiedzialne za powstawanie różnych wad oraz chorób genetycznych. Podczas wykonywania badania wykorzystywana jest technologia aCGH, czyli porównawcza hybrydyzacja genomowa do mikromacierzy. Jest to badanie, które wykazuje się dużo większą skutecznością niż standardowe badanie kariotypu. Badanie sprawdza się w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Na czym polega badanie?

Mikromacierz kliniczna to bardzo istotne badanie podczas wykonywanej diagnostyki. Wykorzystywane jest przede wszystkim do wykrywania aneuploidii we wszystkich chromosomach w organizmie człowieka. Jednak dzięki badaniu możliwe jest także wykrywanie w nich nawet najdrobniejszych zmian, które mogą mieć wpływ na powstawanie wad genetycznych. Submikroskopowe aberracje chromosomowe mogą występować na przykład w postaci mikroduplikacji lub mikrodelecji. Z większą ilością informacji na temat tego badania można zapoznać się na stronie internetowej: https://www.gyncentrum.pl/mikromacierz-kliniczna-kariotyp-molekularny.

Jak przebiega badanie?

Badanie mikromacierzy klinicznej może być wykonane na podstawie pobrania różnych próbek. Wśród nich wymienia się krew obwodową, płyn owodniowy, a także właściwie zabezpieczony materiał z poronienia samoistnego. Na podstawie badania określony zostaje kariotyp pacjenta, który trafia do analizy bioinformatycznej, a następnie jest oceniany przez diagnostę laboratoryjnego. Dzięki temu możliwe jest wykrycie zmian ilości chromosomów w organizmie człowieka.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.