Czepki chirurgiczne damskie i męskie

Czepki chirurgiczne damskie i męskie

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, czy czepki lekarskie są inne dla kobiet a inne dla mężczyzn? Jeżeli nie, warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się, nieco więcej o tego typu ochronie głowy.

Czepki chirurgiczne

Znane od lat czepki chirurgiczne, ostatnimi czasy stały się jeszcze bardziej popularne. Kiedyś używane zazwyczaj podczas operacji, dziś stosowane niemal w każdym gabinecie lekarskim, w każdym szpitalu czy przychodni. Skąd ten nagły popyt na jednorazowe czepki medyczne? Odpowiedź jest prosta – COVID-19. Koronawirus wymógł na szpitalach i wszelkich placówkach zdrowotnych to, by chronić głowę z każdej możliwej strony. Co to oznacza? Otóż usta i nos muszą być zasłonięte maseczką, oczy przyłbicą bądź okularami a głowa i włosy – czepkami. Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni czy rezydenci a nawet konserwatorzy powierzchni płaskich, pracujących w służbie zdrowia, są najbardziej narażeni na zakażenie wirusem (i nie chodzi tu jedynie o koronawirusa COVID-19). Ochrona ciała jest tu obowiązkowa, ponieważ zarażona osoba może przenosić wirusy na kolejne osoby. By tego uniknąć ważne jest właśnie zasłanianie wszystkich części, które w jakikolwiek sposób mogą zetknąć się z kolejną osobą.

Czepki medyczne – z czego są zrobione

Czepki lekarskie, ze względu na to, że będą noszone przez niemal cały dyżur, muszą być przewiewne i lekkie. Niemal nie wyczuwalne dla użytkownika. Dlatego też czepki medyczne wykonane są albo z wysokiej jakości polipropylenu albo z flizeliny. Taki materiał pozwala oddychać skórze i nie krępuje ruchów. Idealnie też zbiera nadmiar potu z czoła (choć to bardziej można przypisać czepkom męskim).

Czepki lekarskie – damskie i męskie

Jak to możliwe, że czepki chirurgiczne posiadają fason damski i męski? Otóż producenci czepków, tak naprawdę, wyszli na przeciw kobietom. Wiedząc, że ich atrybutem są długie włosy, stworzyli czepki na wzór „czapki smerfa”, czyli z przedłużanym tyłem. Dzięki temu, w łatwy sposób można zebrać wszystkie włosy i schować pod czepkiem. Nie krępuje to ruchów, nie uciska a włosy pozwalają wykonywać prace bez wpadania w oczy. Proste a zarazem genialne rozwiązanie, z którego cieszy się nie jednak pielęgniarka czy pani doktor. Czym zatem wyróżniają się czepki męskie?

Czepki chirurgiczne męskie są najczęściej wiązane z tyłu i nachodzą na połowę czoła. Dzięki temu, lekarz może swobodnie pracować i nie musi martwić się, że coś go będzie uciskać czy krępować jego ruchy. Sam może dostosować moc ucisku na głowę i zawiązać tak czepek, by było mu najwygodniej.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.