Dom opieki

Dom opieki

Żyjemy coraz szybciej, coraz więcej chcemy osiągnąć, coraz więcej przeżyć, coraz więcej zobaczyć. Nie ograniczają nas granice, odległości ani bariera językowa. Niestety nie wszyscy są w stanie nadążyć za tym pędem. Chociaż ludzie żyją coraz dłużej i w coraz lepszym zdrowiu, nadal osoby starsze wymagają opieki i dostosowania do nich instrumentów zabezpieczenia społecznego.

Dom seniora

Czy osoba starsza, nie mająca już tyle siły, niemająca też często ochoty na takie tempo życia i co często się zdarza, posiadająca ograniczenia zdrowotne i czasem ruchowe powinna usunąć się w cień, zniknąć aby nie być obciążeniem dla bliskich i rodziny? Z pewnością nie. Wyjściem z tej sytuacji są domy opieki będące nie tylko miejscem zamieszkania osób starszych, ale tez oferujące im szereg aktywności dostosowanych do ich zainteresowań i ich potrzeb. Co bardzo istotne, nowoczesne domy seniora oferują również opiekę lekarską i pielęgniarską na miejscu, co jest niezwykłym ułatwieniem dla osób mających problemy ze zdrowiem czy poruszaniem się. Personel medyczny na miejscu może zawsze w porę zareagować, pomóc i zapewnić maksimum bezpieczeństwa.

Takie rozwiązanie jest idealne dla osób schorowanych wymagających podawania leków, zabiegów medycznych czy też nie chodzących. Wykwalifikowany personel na miejscu w domu opieki, dopilnuje żeby leki były dawkowane w odpowiednich godzinach oraz w odpowiedniej formie. W przypadku osób starszych nawet tych bardzo samodzielnych, dom opieki jest bardzo dobrą opcją, ponieważ zawsze do dyspozycji jest personel będący w pogotowiu, nie ma wiec mowy o pozostawieniu osoby bez pomocy nawet w sytuacji kryzysowej- co często może się zdarzyć w sytuacji gdy senior mieszka sam, bądź nawet z rodziną, która często długie godziny przebywa na przykład w pracy. Bardzo często w takich placówkach pensjonariusze mają również zajęcia z fizjoterapeutą. W tej sytuacji rodzina, która mieszka daleko bądź nie ma warunków aby zamieszkać wraz z osobą starszą, często wymagającą opieki bądź pomocy przy czynnościach dnia codziennego może spać spokojnie.

Dom seniora jako miejsce spotkań towarzyskich

Dziś dom opieki to nie przytułek, raczej miejsce odpoczynku. W takich placówkach często organizowane są warsztaty tematyczne- uzależnione od zainteresowań seniorów. Spotkać można więc koła zainteresowań literackich, florystyczne czy rękodzieła. Wspólne tworzenie kartek tematycznych czy też bukietów może być doskonałą rozrywką dla seniorów. Wszystko to aby zachować dobrą kondycję intelektualną oraz zapewnić starszym osobom dobre samopoczucie.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.