
Domowe (naturalne) leczenie pokrzywki na twarzy
Środki przeciwhistaminowe na receptę są najpopularniejszymi lekami na pokrzywkę na twarzy. Nie są one jednak jedynymi preparatami, które na tę pokrzywkę mogą zadziałać. Taniej i często łatwiej można ją wyleczyć za sprawą metod naturalnych i domowych. Bazują one na różnego rodzaju kompresach, okładach i kąpielach.
1 – ziołowe napary
Są to napary do stosowania doustnego, czyli po prostu nic innego, jak ziołowe herbatki, które wystarczy pić regularnie, aby skorzystać z ich antyhistaminowych właściwości.
Pokrzywka na twarzy zniknie dużo szybciej pod wpływem klasycznej herbaty z rumianku. Dobrym wyborem będą także napary z pokrzywy, lipy albo nawet waleriany.
2 – miętowa maść
Wśród skutecznych produktów na pokrzywkę występują zarówno tradycyjne leki w formie tabletek, jak i preparaty do stosowania miejscowego. Jeden z nich, czyli leczniczą maść, można wykonać samemu z dwóch bardzo prostych składników. Wystarczy połączyć ze sobą niewielką ilość dowolnego alkoholu z kilkoma kropelkami olejku miętowego.
Ta „maść” będzie mieć formę płynną, dlatego należy rozsmarować ją dokładnie na zaatakowanych przez pokrzywkę miejscach. Na pewno poradzi sobie ona ze świądem skóry.
3 – zimne kompresy
Z pokrzywką na twarzy równie dobrze poradzą sobie chłodzące kompresy, które bez obaw można przykładać właśnie do skóry twarzy. Możliwe jest ich samodzielne wykonanie, jednakże wygodniejszym rozwiązaniem okażą się gotowe silikonowe maseczki, które wystarczy kupić w drogerii lub aptece, a następnie włożyć na jakąś godzinę do lodówki.
Niska temperatura kompresu pomoże zniwelować świąd i zapobiegnie przedostawaniu się bakterii do dalszych części skóry. Takie okłady można stosować nawet kilka razy na dzień. Nie są one szkodliwe, a dają pożądaną ulgę.
4 – kąpiel w mące owsianej
Jeżeli natomiast pokrzywka na twarzy zdołała już przejść na pozostałe części skóry, tą skórą trzeba się zająć całościowo, najlepiej serwując jej leczniczą ciepłą kąpiel w mące owsianej.
Mąkę owsianą należy połączyć z sodą oczyszczoną w proporcji 2:1, a następnie taką mieszankę wsypać do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Moczenie powinno trwać mniej więcej dwadzieścia minut. Dla lepszego efektu kuracji kąpiel warto powtarzać nawet codziennie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.