
Hemoroidy – objawy, przyczyny, leczenie
Ból, krwawienie, pieczenie to typowe objawy hemoroidów. Ze względu na ich usytuowania dla wielu osób hemoroidy to temat wstydliwy i niesprzyjający wizytom u lekarza. Warto jednak przełamać barierę skrępowania, gdyż skuteczność leczenia hemoroidów jest bardzo wysoka a to oznacza pozbycie się problemu guzków okołoodbytniczych na zawsze.
Hemoroidy – grupy ryzyka
Hemoroidy w pierwszych dwóch stadiach widoczne są jedynie w badaniu anoskopowym, ale hemoroidy zewnętrzne w stadium III i IV to widoczne na zewnątrz, twarde krwawe guzki, które są przyczyną licznych nieprzyjemnych dolegliwości.
Choroba dotyka niemal 30% pacjentów trzydziestoletnich, 40% czterdziestolatków, a po pięćdziesiątce na hemoroidy skarży się już co druga osoba. Hemoroidy to dolegliwość jednakowo często występująca u kobiet i mężczyzn.
Wiele osób bagatelizuje obserwowane u siebie objawy. Wstyd przed lekarzem jest silniejszy, niż strach przed rozwojem guzków. Dopiero, gdy Hemoroidy zewnętrzne znajdą się w stadium IV, czyli na stałe ulokowane będą na zewnątrz odbytu i tym samym bardzo mocno utrudnią życie chorego, ten decyduje się na wizytę u specjalisty.
Hemoroidy objawy i przyczyny
Objawy wczesne to poczucie dyskomfortu w okolicach odbytu, któremu często towarzyszą świąd, obrzęk, pieczenie albo ból. Jeśli chodzi o zewnętrzne hemoroidy objawy mają już inny charakter. Są to krwawienia podczas defekacji, które zdarzają się zazwyczaj przy zaparciach. Krew z krwawiących hemoroidów jest jasna a jej ilość z reguły jest nieznaczna. Krwawiące hemoroidy bardzo rzadko prowadzą do niedokrwistości, ale przy częstych i obfitych krwawieniach zagrożenie to wzrasta.
Wraz z rozwojem choroby pojawiają się nowe objawy – wypadające na zewnątrz guzki krwawnicze. W stadium II choroby guzki cofają się samoistnie, w III można je palcem cofnąć do odbytu, w IV stadium pozostają na zewnątrz.
Przyczyn powstawania hemoroidów należy poszukiwać z nieprawidłowej diecie i braku aktywności ruchowej. Siedzący tryb życia – znak naszych czasów, sprzyja rozwojowi choroby, którą zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Hemoroidy nie są jednak chorobą nową – już w starożytności poszukiwano skutecznych metod leczenia tej przypadłości.
Hemoroidy zewnętrzne leczenie
Hemoroidy we wczesnym stadium można leczyć zachowawczo. Pacjenci przyjmują leki obkurczające naczynia krwionośne oraz wzmacniające ich ścianki.
Bardzo ważnym elementem terapii jest dieta, z której wyłącza się produkty prowadzące do zaparć oraz używki. Duża ilość błonnika w diecie ułatwia perystaltykę jelit i wypróżnianie.
Konieczna jest także zmiana trybu życia. Ruch na świeżym powietrzu, to najlepsza forma terapii.
W przypadku zaawansowanych stadiów choroby należy podjąć leczenie radykalne. Chirurgiczne usunięcie hemoroidów jest łatwym zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym. Bardzo dobre efekty dają także zabiegi krioterapeutyczne.