Drukowanie sublimacyjne – czym jest i jakie są jego zalety?

Drukowanie sublimacyjne – czym jest i jakie są jego zalety?

Drukowanie sublimacyjne staje się coraz powszechniejszą metodą drukowania. Sublimacja jest przemianą stanu stałego w gazowy. Właśnie przy pomocy tej metody robione są nadruki na koszulkach, kubkach i innych przedmiotach, które chcemy spersonalizować.

Na czym polega drukowanie sublimacyjne?

Najczęściej wykonywany jest druk sublimacyjny na tkaninach. Wykonanie takiego nadruku ma kilka etapów. Po pierwsze należy przygotować projekt. Kolejnym krokiem jest nadrukowanie tego projektu na specjalnym papierze transferowym przy pomocy odpowiednich tuszów opracowanych na bazie wody.

Zadrukowany papier należy przyłożyć do tkaniny, na której nadruk ma się znaleźć. Obie rzeczy wkładane są do urządzenia zwanego prasą termotransferową. Podczas procesu drukowania sublimacyjnego należy dokładnie dobrać parametry temperatury oraz ciśnienia, które mogą różnić się w zależności od składu tuszu lub podłoża.

Dlaczego druk sublimacyjny na tkaninach jest taki popularny?

Sublimacja na koszulkach, czapeczkach czy bluzach świetnie potrafi pokazać naszą indywidualność. Możemy przy niewielkim nakładzie pracy i pieniędzy stworzyć świetny ciuch, który będzie się wyróżniać spośród innych.

Druk sublimacyjny na tkaninach może być także doskonałą wizytówką firmy. Możemy nadrukować logo na ręcznikach, kocach lub na koszulkach, w których chodzi personel firmy. Nadruk na tkaninie może by także reklamą lub znakomitym prezentem dla bliskiej osoby.

Zalety drukowania sublimacyjnego

Przede wszystkim druk sublimacyjny jest trwały. Sublimacja na koszulkach utrzymuje się nawet po wielu praniach, suszeniach oraz prasowaniach. Nadruku nie można zdrapać czy odkleić. Jest to także ekologiczna forma druku. Tusze są przygotowane na bazie wody. Nie ma w nich rozpuszczalników. Są one przyjazne środowisku.

Produkty z nadrukiem sublimacyjnym nadają się do pokoju dziecięcego, gdyż są w pełni bezpieczne. Są one także odporne na warunki atmosferyczne. W przypadku nadruku na kubkach z powodzeniem można je myć w zmywarce. Drukowanie sublimacyjne jest tanie i można je wykonywać nawet przy niewielkim nakładzie, gdyż jest opłacalny. Dlatego jest dostępny dla każdego.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.