Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością bardzo wielu kobiet, zwłaszcza tych po menopauzie. Zazwyczaj uznawane jest za bardzo wstydliwe, co utrudnia leczenie. Istnieją jednak metody na to, aby skutecznie opanować wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Z czego wynika wysiłkowe nietrzymanie moczu?

O ile większość osób parę razy w życiu miało problem z trzymaniem moczu, osoby które chorują na wysiłkowe nietrzymanie moczu znają tę dolegliwość od znacznie innej strony. Dla nich jest to część codzienności, która często może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Jak jej sama nazwa może sugerować, choroba wiąże się z popuszczaniem moczu przy wysiłku fizycznym różnego rodzaju. W skrajnych przypadkach zaś, może dochodzić do popuszczania nawet bez wysiłku. Wszystko to jest niekontrolowane i wynika z osłabienia wybranych mięśni dna miednicy. Osłabienie to pojawia się w okresie menopauzy, albo jest wynikiem urazów, jakie powstały podczas trudnego porodu. Nie bez powodu zatem zdecydowana większość osób, które cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu to kobiety.

Jak wygląda leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu?

Gdy ktoś rozważa dolegliwości takie jak nietrzymanie moczu, leczenie o wysokiej skuteczności wydaje się być bardzo mało prawdopodobne. Tymczasem na przestrzeni ostatnich dekad doszło do wielu rewolucji w tym temacie. Pierwszym krokiem zawsze musi być jednak wizyta u urologa. Oszacuje on to na jakim etapie jest problem i dobierze odpowiednią metodę leczenia. W przypadku takich chorób jak nietrzymanie moczu leczenie zawsze opiera się na stwierdzeniu tego jak poważny jest rozwój dolegliwości w konkretnym przypadku. U niektórych kobiet wystarczy bowiem tylko leczenie zachowawcze. Polega ono na wprowadzeniu zmian do diety, unikaniu niektórych napojów, a także stosowaniu wybranych środków farmakologicznych. Z kolei inne kobiety muszą sięgać po rozwiązania znacznie bardziej inwazyjne. Mowa tutaj o zastrzykach z botoksu, skierowanych na pęcherz moczowy. Jest to metoda, która działa na parę miesięcy, zanim zabieg należy powtórzyć. Możliwa jest także korekcja laserowa ścianek pochwy, która także poprawia sytuację dotyczącą trzymania moczu. Leczenie jednak zależy tylko od przebiegu choroby u danej pacjentki, zatem każdy musi podejść do tego inaczej.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.