Szkolenia SEP i związane z nimi możliwości zawodowe
Zawód elektryka należy do zawodów, w których wymaga się nie tylko kwalifikacji, ale też specjalistycznych uprawnień. Na terenie naszego kraju są to certyfikaty wydawane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, szerzej znane jako SEP. Czy zdobycie takich uprawnień opłaca się w dzisiejszych czasach? Jakie daje możliwości zawodowe?
Do czego właściwie potrzebny jest certyfikat SEP?
Przede wszystkim należy wyjaśnić, czym jest certyfikat SEP. Jest to dokument, który potwierdza, że dana, legitymująca się nim, osoba posiada stosowną wiedzą i umiejętności praktyczne i uprawnienia do wykonywania prac elektrycznych określonego rodzaju. Nie istnieje jeden certyfikat SEP, ale jest ich wiele i dotyczą zawsze konkretnych rodzajów prac. Jedyną drogą do uzyskania certyfikatu jest w tym przypadku ukończenie kursu SEP Poznań (albo w innym mieście, szkolenia organizowane są obecnie na terenie całego kraju) i uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu końcowego. O ile jednak kurs SEP Poznań niekoniecznie musi być organizowany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (często takie kursy organizują prywatne firmy szkoleniowe), to sam egzamin ma już zawsze formę urzędową i przeprowadzany jest wyłącznie przez SEP. Warto jednak pamiętać, że kurs SEP Poznań to z całą pewnością coś, w co warto zainwestować – im lepszy kurs, tym większa później szansa na zdanie trudnego egzaminu.
Czy certyfikat SEP oznacza większe zarobki?
Ważnym, praktycznym pytaniem jest jednak to, czy ukończenie kursu i zdobycie certyfikatu SEP może zwiększyć nasze miesięczne zarobki. Jak najbardziej tak. Należy jednak wiedzieć, że wszystko zależy od rodzaju certyfikatu. Dane publikowane przez SEP pokazują, że uprawnienia najniższego szczebla ma obecnie ogromna liczba elektryków w całym kraju. O ile więc podstawowe szkolenie SEP Poznań (oczywiście zakończone uzyskaniem certyfikatu) daje nam konkretne możliwości zawodowe, to nie przyniesie jeszcze spektakularnych zarobków. Wato jednak pamiętać o możliwości zdobycia bardziej specjalistycznych uprawnień, które nie są już tak popularne. Uprawnienia takie wiążą się oczywiście z koniecznością ukończenia bardziej wymagających kursów i zdania trudniejszych egzaminów, ale z całą pewnością są opłacalną inwestycją.