
Kiedy należy przeprowadzić sterylizację medyczną, a kiedy wystarczy dezynfekcja?
Już w 1881 roku Rober Koch wiedział, że sterylizacja medyczna jest gwarantem udanego zabiegu. W warunkach, gdy sprzęt medyczny nie jest wysterylizowany, żaden, nawet najlepszy lekarz, nie jest w stanie przeprowadzić zabiegu medycznego, który skończy się dobrze dla pacjenta. Jakie są metody sterylizacji medycznej i kiedy musi być przeprowadzona?
Kiedy sterylizacja medyczna jest niezbędna?
Sterylizacja medyczna ma za zadanie usunięcie wszystkich mikroorganizmów, których obecność jest zagrożeniem dla pacjenta.
Sterylizacja medyczna musi być dostosowana do rodzaju sprzętu medycznego. Do sprzętu, który jest długi i płaski zostaną wykorzystane inne metody niż do sprzętu medycznego, który ma wąskie kanały. Technik medyczny musi umieć dobrać metodę sterylizacji, która pozwoli doprowadzić sprzęt do stanu idealnej czystości.
Jak wybrać metody sterylizacji?
Sterylizacja medyczna ciepłym powietrzem jest najpopularniejsza. Polega na użyciu pary wodnej lub wrzącej wody o temperaturze 121 stopni Celsjusza oraz ciśnieniu 1 atmosfery. Innym sposobem jest przeprowadzenie sterylizacji medycznej w temperaturze 134 stopni Celsjusza. Należy jednak pamiętać, że zabieg należy wykonać pod ciśnieniem dwóch atmosfer.
W suszarkach przeprowadza się sterylizację medyczną przy pomocy suchego powietrza. Najczęściej ma ono temperaturę od 160 do 220 stopni Celsjusza. Jest to metoda, która wykorzystywana jest w przypadku sterylizacji pudrów, wazeliny, olejów czy materiałów oleistych.
Sterylizacja medyczna wykonana tlenkiem etylenu sprawdza się do usunięcia zanieczyszczeń ze sprzętu specjalistycznego, który używany jest w zabiegach laparoskopowych, mikrochirurgii czy zabiegach endoskopowych.
Kiedy wystarczy dezynfekcja?
Sterylizacja medyczna nie jest wykorzystywana zawsze. Dezynfekcja medyczna również jest zabiegiem, który często wykorzystywany jest w placówkach medycznych.
Dezynfekcja medyczna wykorzystywana jest do czyszczenia blatów, podłóg, aparatury, narzędzi czy powierzchni skóry i ran. Ważne jest, by pracownik umiał określić sytuacje, gdy wystarczy wyłącznie dezynfekcja medyczna, a kiedy jest niezbędna sterylizacja. Od tego zależy zdrowie oraz życie pacjentów.