Koszt i skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego

Koszt i skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego

Procedura zapłodnienia pozaustrojowego jest skomplikowaną metodą leczenia bezpłodności i stosowana jest w sytuacji, w której zawodzą prostsze, mniej inwazyjne metody leczenia.

Zapłodnienie pozaustrojowe – schemat

Procedura zapłodnienia pozaustrojowego, in vitro, obejmuje kolejno następujące po sobie etapy, w tym diagnostykę laboratoryjną i wywiad, stymulację hormonalną owulacji w kierunku pozyskania maksymalnej liczby dobrej jakości komórek jajowych, pobranie komórek jajowych (punkcja), zapłodnienie w warunkach laboratoryjnych pobranych komórek jajowych przy użyciu pozyskanego nasienia, hodowlę zarodków, transfer zarodka do jamy macicy oraz mrożenie i przechowywanie nadmiarowych zarodków.

Zapłodnienie pozaustrojowe – koszt

W zależności od konkretnej sytuacji medycznej danej pary, liczby niezbędnych do wykonania badań diagnostycznych, wyboru toru leczenia oraz zastosowanej farmakologii koszt zapłodnienia pozaustrojowego waha się w przedziale od 10 000 zł do 14 000 zł.

In vitro Śląsk

Na terenie aglomeracji śląskiej hasło In vitro Śląsk realizowane jest poprzez wyspecjalizowane podmioty medyczne, zajmujące się leczeniem niepłodności.

Leczenie niepłodności Katowice, klinika in vitro Katowice

Na terenie miasta Katowice, w ramach pojęcia – leczenie niepłodności Katowice swoje oddziały mają wszystkie ogólnopolskie kliniki, związane z zagadnieniem bezpłodności, a hasło – klinika in vitro Katowice, można łatwo odnaleźć na ich stronach internetowych.

Skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego

Miarą skuteczności zapłodnienia pozaustrojowego jest uzyskanie ciąży z jednego cyklu in vitro, który składać się może ze zmiennej liczby transferów. Skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego sięgać może nawet ponad sześćdziesięciu procent dla gamet własnych danej pary, a liczby te mogą ulec dalszemu zwiększeniu w momencie wykorzystania gamet pochodzących od anonimowych dawców.

Skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego a wiek pacjentki

W przypadku zapłodnienia pozaustrojowego istotnym parametrem wpływającym na skuteczność metody jest wiek pacjentki. Im młodsza pacjentka tym szanse na uzyskanie podczas pierwszego cyklu stymulacji hormonalnej dużej liczby dobrych jakościowo komórek jajowych jest wyższa. Przyjmowaną przez specjalistów granicą wieku, powyżej której szanse na powodzenie w pierwszym cyklu zapłodnienia pozaustrojowego maleją i konieczne są cykle dodatkowe, jest trzydziesty piąty rok życia. Wraz z wiekiem pacjentki obniża się jej rezerwa jajnikowa i szanse na uzyskanie dużej liczby dobrej jakości komórek jajkowych maleją. W przypadku pacjentek powyżej czterdziestego piątego roku życia zazwyczaj konieczne jest wykorzystanie komórek jajowych anonimowej dawczyni.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.