Nietrzymanie moczu – czym jest i jak je leczyć?

Nietrzymanie moczu – czym jest i jak je leczyć?

Nietrzymanie moczu to coraz częstszy problem, z którym borykają się na całym świecie ludzie w różnym wieku. Warto zatem poznać przyczyny tego stanu rzeczy, by móc skutecznie leczyć tę, niesłusznie uważaną za wstydliwą, dolegliwość. Współczesne metody leczenia nietrzymania moczu w większości przypadków gwarantują powrót do dobrego samopoczucia na długie lata.

Przyczyny nietrzymania moczu

Przypadłość jaką jest nietrzymanie moczu, w skrócie nazywane NTM, dotyka statystycznie nawet do 15% społeczeństwa. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, a ryzyko wystąpienia dolegliwości rośnie z wiekiem.Za najczęstszą przyczynę wysiłkowego nietrzymania moczu uznaje się osłabienie mięśni dna miednicy. Jednak dolegliwość ta może również towarzyszyć innym poważnym chorobom takim jak: cukrzyca, stwardnienie rozsiane czy zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn. W większości przypadków leczenie nietrzymania moczu daje bardzo dobre rezultaty. Jednak wdrożenie odpowiedniej metody leczenia nietrzymania moczu wymaga diagnozy specjalisty.

Leczenie zachowawcze

W związku z tym, iż najczęstszym powodem nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni, skutecznym remedium może okazać się trening mięśni Kegla. Ćwiczenia polecane są również jako skuteczna forma profilaktyki, jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek dolegliwości. Trening mięśni Kegla polega na regularnym, codziennym ćwiczeniu zaciskania i rozluźniania mięśni. Powinien być wykonywany w ilości do kilkudziesięciu powtórzeń.

Farmakologia

Leczenie nietrzymania moczu przewiduje również stosowanie leków, najczęściej z grupy antycholinergicznych. Środki te stosowane są zazwyczaj w przypadku naglącego nietrzymania moczu. Ich zadaniem jest poprawa komfortu życia osoby chorej poprzez zmniejszenie częstotliwości parcia na pęcherz i tym samym konieczności oddawania moczu.

Metody inwazyjne

W przypadkach, gdy zawiodą inne metody leczenia i pacjent wciąż cierpi na nietrzymanie moczu zabieg bardzo często okazuje się skutecznym rozwiązaniem. O kwalifikacji do leczenia operacyjnego decyduje lekarz specjalista, który na podstawie wyników badań może dopasować najlepszą dla pacjenta metodę zabiegu.

Najczęściej stosowane metody to:

– sztuczny zwieracz
– metoda TVT
– operacja metodą Burcha
– metoda SlingKażda z metod charakteryzuje się innym stopniem inwazyjności i możliwymi powikłaniami. Jednak niezależnie od zastosowanej metody, szacuje się skuteczność inwazyjnego leczenia wynosi średnio 80%. Pozwala to wysnuć wniosek, że w przypadku problemu jakim jest nietrzymanie moczu zabieg pozwoli pacjentowi skutecznie odzyskać dobre zdrowie na długie lata.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.