Ssaki medyczne i zabiegowe – zastosowanie i wykorzystanie

Ssaki medyczne i zabiegowe – zastosowanie i wykorzystanie

Ssaki medyczne to bardzo przydatne urządzenia. Najczęściej wykorzystywane są w warunkach ambulatoryjnych, jak również podczas wykonywanych zabiegów chirurgicznych. Ich zadaniem jest oczyszczenia niepotrzebnych wydzielin z dróg oddechowych, gardła czy operowanych okolic – pobieranie śliny, wymiocin, krwi, ropy czy limfy. W jakich przypadkach stosować tego rodzaju sprzęt? Dla kogo przeznaczony jest tego rodzaju produkt? Czy istnieją przeciwwskazania do użytkowania ssaka medycznego?

W jakich przypadkach stosować ssak medyczny i ssak zabiegowy?

Urządzenia te mają bardzo zróżnicowany zasięg. Jego szerokie zastosowanie umożliwia pomoc pacjentom zarówno w sytuacjach alarmowych, doraźnych, jak i podczas stałej opieki. Ssaki zabiegowe pozwalają chirurgom wykonywać różnego rodzaju działania w osuszonym i odpowiednio widocznym środowisku. Ich zadaniem jest pobieranie wydzielin, krwi, wymiocin i innych substancji i gromadzenie ich w odpowiednio dostosowanych pojemnikach.

Wskazania do użytkowania ssaka medycznego

Jednym z głównych wskazań jest zabieg lub operacja chirurgiczna. Ssaki zabiegowe najczęściej odsysają wydostającą się krew. Dzięki temu lekarz pracuje na oczyszczonym środowisku. Kolejnym wskazaniem jest udrażnianie dróg oddechowych lub odsysanie innych substancji przez ratowników medycznych. W sytuacjach zadławienia wymiocinami, jak również podczas ataków padaczkowych. Ssaki medyczne są również idealnym rozwiązaniem do opieki ambulatoryjnej. Wykorzystywane w domu mogą z ogromną skutecznością odsysać zalegające plwociny, jak również ciężki do odkrztuszania śluz u pacjentów z mukowiscydozą, zanikiem mięśni czy pozostających w śpiączce.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania ssaków medycznych?

Ssak medyczny, jak i sprzęt zabiegowy to urządzenia, które w niektórych przypadkach bywają niezastąpione. Jeśli narzędzia te wykorzystywane są w odpowiedni sposób nie stanowią żadnego zagrożenia dla pacjentów. Dlatego też, nie ma szczególnych przeciwwskazań do jego stosowania. Warto jednakże zwrócić szczególną uwagę na higienę oraz czystość urządzenia.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.