
Szwy rozpuszczalne – rodzaje, zalety i zastosowanie. Kiedy się wchłaniają?
Szwy są podstawową metodą opatrywania ran w chirurgii. Do ich wykonania stosowane są różne typy nici chirurgicznych. Wśród nich znajdują się także nici wchłanialne. Co warto o nich wiedzieć?
Nici wchłanialne – co to jest?
Pod pojęciem jak szwy rozpuszczalne albo nici chirurgiczne rozpuszczalne lub wchłanialne znajduje się rodzaj materiału używanego do szycia ran. Wykonane są one z materiałów, które z czasem ulegają rozpuszczeniu i wchłaniają się w tkanki.
Obecnie stosowane szwy wchłanialne najczęściej bazują na syntetycznych materiałach, które wykonane są z kwasu poliglikolowego i kaprolaktonu lub poliglikolidu i kwasu mlekowego. W przeszłości natomiast stosowano szwy rozpuszczalne z materiału określanego jako catgut lub ketgut produkowanego z jelit kóz i baranów albo z włókien kolagenowych z jelit owiec i krów.
Kiedy stosuje się szwy rozpuszczalne?
Najczęściej nici chirurgiczne rozpuszczalne używane są w zabiegach, w których czas podtrzymywania tkanek może być krótki. Także znajdują one zastosowanie w zabiegach, w których ważne jest uzyskanie efektu estetycznego.
Nowoczesne Szwy wchłanialne mogą być wykorzystane zarówno przy szyciu tkanek wewnątrz organizmu, jak i wtedy, gdy szyje się powierzchnię skóry.
Ze szwów wchłanialnych korzysta się głównie w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, stomatologicznych oraz w chirurgii plastycznej. Ponadto mogą być one używane w chirurgii dziecięcej, aby uniknąć potrzeby ich usuwania.
Zalety szwów wchłanialnych
Pod względem zalet, jakimi wyróżniają się nici chirurgiczne rozpuszczalne, znajdują się przede wszystkim:
– Brak konieczności usuwania nici po zrośnięciu się tkanek.
– Lepszy efekt estetyczny w przypadku szycia skóry.
– Właściwości antyalergiczne.
– Niskie ryzyko pojawienia się niepożądanych skutków ubocznych, na przykład infekcji.
Szwy rozpuszczalne – jak długo się wchłaniają?
W chirurgii stosowane są zróżnicowane szwy wchłanialne, które można podzielić pod względem szybkości ich wchłaniania. Są one dobierane indywidualnie do miejsca szycia.
Po zastosowaniu najszybciej wchłanialnych szwów rozpuszczalnych dochodzi do ich całkowitego zaniku już po około 42 dniach. Dostępne są także nici o bardzo długim czasie podtrzymywania tkankowego, które wchłaniają się dopiero po 180-210 dniach.
Zatem czas wchłaniania się nici jest zależny od ich rodzaju, a o oczekiwanym czasie ich rozpuszczenia się powinien poinformować lekarz.