Uwaga na objawy niewydolności żylnej – mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń

Uwaga na objawy niewydolności żylnej – mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń

Wrzody na nogach nie brzmią jak coś przyjemnego – i rzeczywiście takie nie są. Owrzodzenie żylne to poważne schorzenie, które występuje jako powikłanie po nieleczonej niewydolności naczyniowej kończyn dolnych. Jak uniknąć tych dolegliwości i jak je leczyć?

Czym jest owrzodzenie żylakowe?

Owrzodzenie żylne to rana, która tworzy się na skórze na wskutek przewlekłych chorób układu naczyniowego. Niewydolność żylna dotyczy sporej części społeczeństwa w różnym wieku – najczęściej osób prowadzących siedzący tryb życia lub kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję hormonalną. Mimo, że na żylaki i inne schorzenia związane z nieprawidłowym działaniem układu żylnego cierpi wiele osób, same wrzody na nogach pojawiają się jako dość rzadkie powikłanie. Owrzodzenie żylakowe tworzy się zwykle nad kostką i początkowo nie wygląda groźnie – jest to mała rana o czerwonym kolorze i nieregularnym kształcie. W czasem zmiana powiększa się. Tworzeniu się owrzodzeń towarzyszą zwykle obrzęki nóg, ból, swędzenie, poszerzone naczynka lub żylaki. Można zaobserwować niekomfortowe napięcie i błyszczenie naskórka, a także przebarwienia.

Jak wprowadzić odpowiednie leczenie w porę?

Objawy niewydolności żylnej można łatwo rozpoznać. Najczęściej towarzyszy jej uczucie ciężkich nóg, obrzęki, skurcze łydek i teleangiektazje, czyli poszerzone naczynka. Wykonanie USG Doppler kończyn dolnych oraz wczesna wizyta u flebologa daje szczegółową ocenę kondycji żylnej, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia, które niweluje ryzyko pojawienia się wrzodów na nogach. W zaawansowanym stadium schorzeń żylnych konieczne jest przeprowadzenie zabiegu.

Co sprzyja powstawaniu owrzodzeń żylnych?

Wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu naczyniowego wynikają z wielu czynników. Należą do nich predyspozycje genetyczne. Warto jednak pamiętać, że regularna kontrola stanu zdrowia oraz stosowanie się do zaleceń lekarza chronią przed powstawaniem owrzodzeń żylakowych, które są powikłaniem, wynikającym z późnego podjęcia leczenia. W celu uniknięcia niekomfortowych objawów warto dbać o regularną aktywność fizyczną, unikać siedzącego trybu życia oraz spędzać kilka chwil z uniesionymi nogami – taka pozycja pozwala kończynom odpocząć i zniwelować obrzęki.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.