W czym dziecku pomoże psycholog?

W czym dziecku pomoże psycholog?

Wydawać by się mogło, że dzieciństwo jest czasem, gdy mały człowiek nie ma żadnych problemów, a życie płynie gładko i prosto. Niestety nie zawsze taka jest prawda. Dzieci borykają się z wieloma, ważnymi problemami, z którymi czasami nie są w stanie samodzielnie sobie poradzić. Kiedy niezbędna jest pomoc specjalisty?

Nie jestem wariatem!

Wizyta u psychologa dziecięcego w Gliwicach często budzi bardzo mieszane uczucia zarówno u dzieci, jak i u rodziców. Rodzice boją się, że okaże się, że są niekompetentni, nieskuteczni i nie radzą sobie z wychowaniem własnego dziecka. Dzieci często boja się, że zostanie im przypięta etykieta „chorych psychicznie”.

Nadal pójście do psychologa dziecięcego wiąże się z dużą odwagą, chęcią zmiany swojego życia na lepsze oraz poradzenia sobie z problemem, który się pojawił.

Kiedy iść do psychologa?

Psycholog dziecięcy w Gliwicach pomoże w sytuacji, gdy dziecko samodzielnie nie jest w stanie poradzić sobie z problemem. Jakie to mogą być problemy?

Agresja, lęki, fobie to sygnał, że dziecko ma problem. Nie są to jednak jedyne sygnały, które powinny wzbudzić czujność rodziców. Moczenie się w nocy, niechęć w chodzeniu do szkoły czy przedszkola, trudności w nauce, wagarowanie, kłopoty z koncentracją to wszystko objawy nieradzenia sobie z problemem.

Rodzic, który jest wyczulony na zmiany zachowania swojego dziecka jest w stanie zauważyć, gdy dziecko zmienia się, staje się niespokojne, czy przeciwnie apatyczne. Wahania nastrojów, czy objawy somatyczne są wyraźnym sygnałem, że dziecko potrzebuje pomocy.

Jak wygląda wizyta u psychologa dziecięcego?

Wszyscy boimy się tego, czego nie znamy, nie rozumiemy. Jednym z ważniejszych zadań, które stoją przed rodzicem, nim dojdzie do pierwszej wizyty u psychologa dziecięcego w Gliwicach jest wyjaśnienie dziecku celu wizyty oraz jej przebiegu. Dokładny opis wizyty, tego o czy może chcieć porozmawiać psycholog, czy tego jak będzie wyglądała wizyta pozwoli oswoić strach dziecka przed nieznanym.

Warto wiedzieć, że psycholog dziecięcy w Gliwicach nie będzie pracował wyłącznie z dzieckiem. Chcąc podjąć skuteczną terapię psycholog musi poznać środowisko, w którym funkcjonuje dziecko. Rozmowa z rodzicami, czy innymi członkami rodziny, którzy mają duży wpływ na funkcjonowanie dziecka jest niezbędna.

Terapia dziecka tak naprawdę jest terapią rodziny. Tylko praca całej rodziny może przynieść efekty i pomóc dziecku. W zależności od wieku dziecka może to być zabawa, czytanie bajek, czy rozmowa – sposób terapii jest dostosowany do sytuacji oraz potrzeb małego pacjenta.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.