Zakrzepica — objawy i profilaktyka

Zakrzepica — objawy i profilaktyka

W zakrzepicy skrzep krwi (skrzeplina) tworzy się w naczyniu krwionośnym lub w sercu. Ten skrzep krwi utrudnia przepływ krwi. Najważniejsza jest diagnoza i odpowiednie leczenie. Przy zakrzepicy — szczególnie żył głębokich — istnieje ryzyko zatorowości płucnej. Objawy zakrzepicy często pozostają niezauważone.

Zakrzepica — formy

Zakrzepica może teoretycznie wystąpić w dowolnej żyle ciała — z różnymi konsekwencjami. Jeśli skrzep utknie w tętnicach, jest to zakrzepica tętnicza. Często jest przyczyną zawału serca, udaru lub zablokowania tętnic nóg.

Zakrzepica rozwija się również w żyłach (zakrzepica żylna). Może się to zdarzyć w różnych częściach ciała — na przykład w żyłach mózgu lub w żyle wrotnej, która przenosi krew z przewodu pokarmowego do wątroby (zakrzepica żyły wrotnej), a także w żyłach ramienia i obręczy barkowej. W odbycie może wystąpić bolesna zakrzepica żyły odbytu.

Zakrzepy często tworzą się w żyłach powierzchownych lub żylakach. Zapalona żyła może być wtedy zwykle odczuwana jako grube, twarde, bolesne pasmo pod skórą. Teren jest zaczerwieniony i przegrzany. Zakrzepica żył powierzchownych może rozciągać się na żyły głębokie w nogach.

Zakrzepica objawy — na co zwracać uwagę?

Zakrzepica żylna może powodować różne objawy – w zależności od dotkniętego naczynia krwionośnego.

Zakrzepica objawy może dawać niespecyficzne. Jednak są typowe symptomy, które mogą wskazywać na chorobę. Najczęstsze objawy zakrzepicy to bóle i obrzęk kończyn dolnych, poczucie napięcia, ciężkości w dotkniętej nodze lub stopie, opuchlizna kostki, stopy lub całej nogi. Często skóra jest cieplejsza niż na drugiej nodze, a skóra dotkniętego odcinka nogi staje się czerwonawa lub niebieskawa i błyszcząca. Mogą występować bóle ciągnące, łydki podobne do bólu mięśni. Ponadto, jeśli krew nie może już prawidłowo przepływać przez zablokowaną żyłę, czasami szuka objazdów, coraz częściej przepływa przez żyły powierzchowne i mogą pojawić się „żyły ostrzegawcze” na goleni i są wyraźnie widoczne.

Co może pomóc w bólu związanym z zakrzepicą?

Aby zapobiec zakrzepicy, jedno jest szczególnie ważne — ruch. Zwłaszcza osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, powinny się regularnie ruszać, aby utrzymać odpowiedni przepływ krwi. Co zmniejsza ryzyko zakrzepicy.

Ponadto ważne jest zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości wody. Należy pić co najmniej dwa litry dziennie, aby zapobiec gęstnieniu krwi.Osoby cierpiące na zakrzepicę lub szczególnie zagrożone, mogą uzupełniać leczenie i łagodzić ból związany z zakrzepicą, wykonując odpowiednie ćwiczenia.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.