Czego unikać podczas tworzenia CV?

Czego unikać podczas tworzenia CV?

Odpowiedź na pytanie jak wygląda dobre CV jest z reguły bardzo łatwa. Schody pojawiają się w momencie, kiedy trzeba odpowiedzieć na pytanie – czego unikać podczas tworzenia CV, aby było ono dobre. Jak się okazuje nie zawsze im więcej informacji, tym lepiej. Idąc tym tokiem rozumowania postaramy się odpowiedzieć na zadane w tytule artykułu pytanie.

Unikaj lania wody

Jak się okazuje wiele osób ma tendencje do tego, aby rozpisywać się na temat wykonywanych przez siebie dotychczas obowiązków, co w efekcie doprowadza do powstania kilkustronicowego Curriculum Vitae, które okazuje się być przysłowiowym „masłem maślanym”. Pisanie kilkukrotnie o tych samych obowiązkach nie zawsze jest dobrze widziane. Z resztą, jeżeli np. w zakresie naszych obowiązków była obsługa sprzętu biurowego, to nie piszmy osobno o każdym z nich tylko uogólnijmy. Ewentualnie w nawiasie możemy wymienić, jaki to był sprzęt.

W związku z powyższym skupmy się przede wszystkim na konkretach, a nie rozkładajmy wszystkiego na tak zwane czynniki pierwsze. Jedną z podstawowych zasad, które mówią o tym jak wygląda dobre CV jest właśnie skupianie się na konkretach i stworzenie CV na maksymalnie 2 strony o formacie A4.

Unikaj oryginalnych czcionek

Dobrze napisane CV powinno być przede wszystkim czytelne. Efekt ten możemy zyskać tylko w sytuacji, kiedy będziemy stosować standardowe czcionki. Pamiętajmy o tym, że te zbyt wymyślne nie czytają się dobrze, a ponadto pomimo swojego przeznaczenia w tym rodzaju dokumentu niekoniecznie mogą być oceniane jako eleganckie.

W związku z powyższym warto postawić na klasykę. Pamiętajmy dodatkowo o prawidłowo sformatowanym tekście, właściwych odstępach oraz odpowiednio dużych literach i nagłówkach. Dzięki tak napisanemu CV możemy mieć pewność, że potencjalny pracodawca nie zrezygnuje z zapoznania się z nim jeszcze zanim w ogóle zacznie to robić.

Unikaj nieprofesjonalnych zdjęć

Ostatnimi czasy głośno mówi się o tym, aby nie umieszczać swojego zdjęcia w CV. Jak się okazuje powodem jest powszechne przekonanie, że wówczas ocenia się człowieka po wyglądzie, a nie po tym co tak naprawdę potrafi. Otóż nie do końca można się z tym zgodzić. Ponadto w przypadku niektórych stanowisk, które wymagają bezpośredniego kontaktu z klientem wygląd jest dosyć ważny.

Nie mniej jednak jeżeli należymy do osób, które zawsze dołączają zdjęcie do CV pamiętajmy o jednaj podstawowej zasadzie. Absolutnie nie załączajmy zdjęć z wakacji, restauracji itp. Jest to totalny brak profesjonalizmu i z cała pewnością spotka się z krytyką. Zdjęcie do CV powinno być profesjonalne, najlepiej takie jak do dowodu osobistego czy paszportu.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.