Dobry plan na sprzedawanie – jak go stworzyć?

Dobry plan na sprzedawanie – jak go stworzyć?

Efektywne planowanie sprzedaży jest bardzo ważne w każdej niemal branży; od owianych złą sławą firm typu call center, zajmujących się sprzedażą telefoniczną, po duże przedsiębiorstwa produkcyjno-handlowe, działające na terenie całej Polski – wszyscy pracują według stworzonego wcześniej planu. Nazywa się on plan sprzedażowy.

Czym jest plan sprzedaży?

Plan sprzedażowy jest to innymi słowy wyznaczenie firmie celu, jaki ma osiągnąć. Nazwa sugeruje, iż chodzi głównie o sprzedaż towarów i usług, jednak nic bardziej mylnego – ilość sprzedanego towaru i zysk, jaki wygenerowała firma oczywiście ma znaczenie, ale by osiągnąć dobry wynik należy przeanalizować mnóstwo czynników. Opracowanie planu sprzedażowego zakłada również: organizację zasobów ludzkich, określenie zasobów finansowych, obranie odpowiedniej strategii marketingowej.

Reklama dźwignią handlu – gdzie reklamować się dobrze?

W dzisiejszych czasach z reklamowaniem się nie ma problemu; można to z łatwością zrobić za pośrednictwem mediów, takich jak telewizja, radio czy prasa. Rozpisany plan sprzedaży dla przedsiębiorstwa zakłada również poniesienie odpowiednich kosztów na rzecz działań marketingowych i reklamy. Jednak w ostatnich latach coraz bardziej popularne stało się reklamowanie przedsiębiorstwa w sposób bezpłatny – w tzw. social mediach, na przykład na platformie Facebook.

Premie za realizację planu

Jak wiadomo, ilość i jakość sprzedaży zależy przede wszystkim od… sprzedawców. Z tego powodu wiele przedsiębiorstw motywuje swoich pracowników licznymi premiami za wykonanie planu sprzedażowego na dany okres (istnieje wiele wariantów planów sprzedaży – na okresy dłuższe lub krótsze, od jednodniowych – po roczne).

Specjaliści od planowania sprzedaży, czyli jakie studia skończyć

Planowanie sprzedaży dla wielu młodych osób wydaje się być ciekawym zajęciem, z którym chcieliby wiązać przyszłość. Jakie studia skończyć, by móc pracować jako specjalista do spraw sprzedaży? Otóż pracodawcy najchętniej zatrudniają na tym stanowisku absolwentów kierunku marketing i zarządzanie.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.