Metoda sublimacji krok po kroku

Metoda sublimacji krok po kroku

Coraz bardziej popularne są personalizowane gadżety – kubki, notesy, breloczki, koszulki i wiele innych małych przedmiotów. Rynek poligraficzny szybko się zmienia i oferuje coraz to nowsze rozwiązania, które pozwalają zachować wysoką jakość. Jedną z popularnych metod wykonywania nadruków na przedmiotach jest sublimacja.

Metoda sublimacji krok po kroku

Ta metoda pozwala na wykonanie nadruków wyłącznie na białych i pokrytych poliestrem przedmiotach. Potrzebny jest do niej program graficzny, w którym przygotowuje się obrazek lub zdjęcie – dopasowując jego wymiary do przedmiotu, a także ustawiając profil kolorów do drukarki, dzięki czemu zachowuje się najlepszą jakość sublimacyjnego nadruku. Kolejnym krokiem jest wydruk grafiki – choć można go wykonać na zwykłym papierze, lepszą jakość gwarantują specjalne papiery do sublimacji. Nadruk metodą sublimacji zaczynamy od dokładnego przyłożenia kartki do przedmiotu i włożenia go do rozgrzanej prasy lub specjalnego pieca (w przypadku ceramiki). Do przymocowania kartki pomocne bywają specjalne taśmy, które są odporne na wysoką temperaturę i nie zostawiają brzydkich śladów. Pod wpływem temperatury oraz ciśnienia tusz zmienia swój stan skupienia i powstaje nadruk. Po wyjęciu przedmiotu z prasy musi chwilę ostygnąć i jest gotowy. W przypadku kubków zaleca się je „zahartować” poprzez włożenie do letniej wody od razu po wyciągnięciu z prasy i zerwaniu kartki, choć nie jest to konieczne.

Na czym można wykonać nadruk?

Metoda sublimacji przeznaczona jest głównie do małych nakładów. Idealnie sprawdza się do punktów, które chcą świadczyć usługi nadrukowywania osobom prywatnym. Sublimacja druk ma szerokie zastosowanie, jest odpowiednia zarówno do tkanin, ceramiki, blach, a nawet płytek. Można nią wykonać dyplomy, kubki okolicznościowe, koszulki czy torby ekologiczne. Warunkiem jest jedynie warstwa poliestru, która pozwala „przyczepić” się tuszom. Nadruk metodą sublimacji nie jest trudny, a charakteryzuje się wysoką trwałością.

Wiele firm oferujących sublimacja druk ogłasza się co roku na targach poligraficznych*. Można wtedy zobaczyć jak dokładnie wygląda proces przygotowania do nadruku oraz jak wygląda efekt końcowy. Dzięki zastosowaniu sprzętu wysokiej jakości osiągane są najlepsze wyniki – przedmioty są błyszczące z nadrukami o wysokiej jakości.

*Nie wiem czy można napisać w tekście, ale miałam na myśli targi odbywające się w Polsce – Rema Days.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.