Opieka nad dzieckiem – udogodnienia dla rodziców

Opieka nad dzieckiem – udogodnienia dla rodziców

Sprawowanie opieki nad dzieckiem jest zadaniem wymagającym. Jednak zarówno rodzice pracujący, jak i niepracujący mogą liczyć na szereg udogodnień. Warto dobrze poznać swoje prawa, by móc w pełni wykorzystać czas z dzieckiem.

Opieka od pierwszych dni

Choć sam fakt bycia w ciąży nie jest powodem do rezygnacji z pracy, wiele kobiet decyduje się na zwolnienie lekarskie już od pierwszych tygodni. Jest ono wskazane szczególnie, gdy ciąża jest zagrożona lub kobieta źle ją znosi. Jednak w tym wyjątkowym stanie szkodliwy dla dziecka może być nawet stres w pracy. Wówczas lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie. W świetle obowiązujących przepisów jest ono płatne w 100% i może być kontynuowane nawet przez całe 9 miesięcy.

Troska o noworodka

Opieka nad dziećmi tuż po urodzeniu wymaga wielu poświęceń. Z tego powodu matka, czasem na zmianę z ojcem dziecka, musi skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Obecnie obowiązującym wymiarem jest 20 tygodni przy urodzeniu w trakcie jednego porodu jednego dziecka, 31 tygodni w przypadku narodzin dwójki maluchów, 33 tygodnie dla trójki dzieci itd. Po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu przez kobietę, opieka nad dziećmi może stać się zadaniem ojca. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego można również wykorzystać urlop rodzicielski, który jak wskazuje sama nazwa, może być wykorzystany przez oboje rodziców.

Urlop wychowawczy

Rodzice, którzy chcą dalej sprawować opiekę nad dzieckiem bez rezygnacji z pracy, mogą skorzystać z urlopu wychowawczego. Jego wymiar wynosi maksymalnie 36 miesięcy i może być wykorzystany przez jedno lub oboje rodziców. Urlop można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 3 lat w przypadku dzieci zdrowych lub 18 lat dla dzieci niepełnosprawnych. Jest to rodzaj urlopu, za który pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia.

Dozór nad zdrowym dzieckiem

Opieka nad dziećmi zdrowymi to przywilej, który również gwarantuje polskie prawo. Każdego roku pracownik posiadający dziecko do lat 14 może skorzystać z dwóch dni lub 16 godzin dodatkowego płatnego urlopu. Ważną uwagą jest jednak, że wymiar ten przysługuje niezależnie od ilości dzieci w rodzinie.

Opieka nad chorym dzieckiem

Każdy rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego, który wypłacany jest w przypadku konieczności pozostania w domu z chorym dzieckiem. Wymiar tego szczególnego rodzaju zwolnienia od pracy wnosi 60 dni w ciągu roku i nie jest zależny od ilości posiadanych dzieci w wieku do 14 lat. W przypadku dzieci starszych wymiar zwolnienia, którego celem jest opieka nad dziećmi, wynosi maksymalnie 14 dni w ciągu roku.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.