Uprawnienia SEP – co warto o nich wiedzieć?

Uprawnienia SEP – co warto o nich wiedzieć?

W dzisiejszych czasach zawód o charakterze technicznym to gwarancja zarobków. Podczas gdy na rynku pracy nie brakuje pracowników biurowych czy marketingowców, na stanowisko elektryka nie ma aż tylu chętnych. Tym bardziej, że nie każdy może pracować w tym zawodzie. Podczas procesu rekrutacyjnego, może pojawić się istotne pytanie o posiadane uprawnienia sep. Czym są i jak je zdobyć?

Termin SEP – co oznacza?

Skrót SEP powstał od nazwy organizacji: Stowarzyszenie Elektryków Polskich. To związek o charakterze naukowo-technicznym zrzeszający przedstawicieli branży elektrotechnicznej. Stowarzyszenie oprócz działalności naukowej i popularyzacji elektryki, prowadzi również szkolenia oraz egzaminy uprawniające min. do wykonywania zawodu elektryka.

Szkolenia i uprawnienia sep – podział

Istnieją trzy rodzaje kategorii kursów SEP:
– G1 – kursy elektryczne – zdanie egzaminu w tej kategorii nadaje prawo do działania z urządzeniami, instalacjami i sieciami elektroenergetycznymi
– G2 – kursy energetyczne – to kategoria obejmująca urządzenia, instalacje oraz sieci cieplne
– G3 – kursy gazowe – prowadzone są dla osób działających w branży sieci, urządzeń oraz instalacji gazowych

Ponadto, uprawnienia można uzyskać na dozór lub na eksploatację. Posiadają one odpowiednio oznaczenia D oraz E.

Szkolenia

Kursy w kategorii uprawnień sepowskich są organizowane przez wiele organizacji na terenie całego kraju. Na szkolenie można się zapisać indywidualnie oraz w ramach większej grupy. Niejednokrotnie, pracodawcy wychodzą z taką inicjatywą i kierują cały zespół na szkolenie. Możliwe jest również zaproszenie firmy szkoleniowej do swojej siedziby – wówczas jest to kurs o charakterze zamkniętym. Zagadnienia będące tematem kursu można opanować w jeden dzień, gdyż wykłady dotyczące jednej kategorii zajmują kilka godzin. Po nich, po krótkiej przerwie, można podejść do sprawdzianu ustnego. Jest to egzamin o charakterze państwowym. Po pozytywnym zakończeniu go, kursant otrzymuje dyplom dający uprawnienia do odbywania prac w zakresie kategorii, której dotyczył kurs.

Ważność uprawnień

Uprawnienia do wykonywania prac w zakresie sieci i urządzeń elektroenergetycznych, gazowych oraz cieplnych nadawane są na czas określony. Aktualnie, jest to okres 5 lat, po których należy uprawnienia odnowić.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.