Do czego komputer potrzebuje pasty termicznej?

Do czego komputer potrzebuje pasty termicznej?

Pasta termoprzewodząca to warstwa rozprowadzająca ciepło pomiędzy chłodzoną powierzchnią a urządzeniem rozpraszającym ciepło. Najczęściej pasta termoprzewodząca jest używana do rozładowania nadmiaru ciepła z procesora głównego i procesora karty graficznej, znajdującego się w komputerze wyposażonym w metalowy radiator.

Na co wpływa pasta termiczna

Pasty termoprzewodzące są niezbędne dla poprawy przewodzenia ciepła z procesora do radiatora. Dzięki temu GPU jest znacznie lepiej schładzany. Jak wiadomo, procesor ma optymalną temperaturę pracy. Jest też maksymalna temperatura pracy procesora, której działający z pełną mocą GPU nie powinien przekraczać.

Testy porównawcze

Jak duża jest różnica między procesorem używającym pasty termoprzewodzące i tego, który ich nie używa?

Na zobrazowanie odpowiedzi na pytanie wykonano wcześniej testy. W pierwszym przypadku (bez pasty) komputer działający na jałowym biegu osiągnął temperaturę 46,5°C. W trybie pracy pod obciążeniem temperatura wzrosła do 74,2°C.Po zastosowaniu pasty termoprzewodzącej włączony i nieobciążony procesor rozgrzał się zaledwie do 36°C, a obciążony do 59°C. Różnica, jak widać, jest znacząca. I wystarczy, aby przedłużyć znacznie czas pracy komputera, bez awarii i dodatkowych problemów.

Jak działa pasta termoprzewodząca?

Procesor wzięty w ręce wydaje się gładki jak powierzchnia szkła. Jeśli spojrzymy na powierzchnię pod mikroskopem, zobaczymy, że w rzeczywistości jest nierówna. Tak samo sytuacja wygląda na powierzchni radiatora. Aby procesor był chłodzony tak dobrze, jak to możliwe, konieczne jest, aby jego powierzchnia była ściśle połączona z powierzchnią wymiennika ciepła. W tym może pomóc pasta termoprzewodząca, która zamka wszystkie szczeliny pomiędzy procesorem a chłodnicą.

Nakładanie pasty na procesor

Jest wiele szkół i sposobów nakładania pasty termicznej. Niektórzy nakładają ją w postaci krzyżujących się linii pokrywających się z przekątnymi powierzchni procesora; inni dodają jeszcze cztery punkty na powierzchniach trójkątów powstałych z podziału przez dwie przekątne; jeszcze inni wyciskają cienką strużkę na jednym z boków procesora i rozprowadzają pastę szpachelką. Teraz można zainstalować radiator. Zatrzaski sprzęgają chłodnicę z polem procesora i wyciskają nadmiar mazidła. Należy starannie usunąć nadmiar pasty, by nie dostała się do wrażliwych elementów płyty głównej.

Żywotność połączenia

Nałożona właściwie pasta będzie służyć przez co najmniej rok. Szczegółów stosowania past termoprzewodzacych najlepiej dowiedzieć się z informacji umieszczonych na opakowaniu produktu.

Podziel się z innymi!

Comments are closed.